- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 02/06/2026.
Mitsubishi Electric 700L French Door Fridge Freezer with Ice Maker - Black Diamond (MR-WX700C-B-A)
Mitsubishi Electric 700L French Door Fridge Freezer with Ice Maker - Black Diamond (MR-WX700C-B-A)
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $5,499 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 02/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
With its massive capacity and slim design, the Mitsubishi Electric 700L French Door Fridge Freezer is the perfect investment for your modern family home. This appliance flaunts a Neuro Inverter Technology that delivers an efficient, quiet, and smart cooling performance. It also features a large fridge compartment, a Versa drawer, a freezer drawer, and a humidity drawer, providing more than enough room to store your various food items. Plus, it equips an ice maker, so you can prepare cool drinks on demand.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Mitsubishi |
|---|---|
| Product Type | Multi Drawer Fridge/Freezer |
| Model Number | MR-WX700C-B-A |
| Colour | Black |
| Series | WX-C Series |
|---|
| Total Capacity | 700 L |
|---|---|
| Fridge Capacity | 512 L |
| Freezer Capacity | 188 L |
| Energy Star Rating | 4.0 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 425 kWh/year |
| Water Supply | Non-Plumbed Water Supply |
|---|
| Refrigerator Type | Fridge Freezer |
|---|---|
| Refrigerant Type | R600a Refrigerant |
| Internal / External Features |
|
| Shelf Material | Glass Shelves |
|---|---|
| Number of Shelves | 5 x Shelves |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Number of Door Shelves | 6 x Door Shelves |
|---|---|
| Number of Deli Bins | 2 x Deli Bins |
| Number of Fruit and Vegetable Bins | 1 x Fruit and Vegetable Bin |
| Number of Freezer Baskets/Bins | 1 x Freezer Basket/Bin |
| Automatic Ice Maker | Yes |
|---|---|
| Ice Maker Capacity | 1.2L |
| Ice Dispenser | Yes |
| Defrost Type | Automatic Defrost |
|---|---|
| Climate Class | Tropical |
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Right & Left |
|---|---|
| Open Door Alarm/Warning | Yes |
| Door Handle Type | Hidden Handle |
| Control Panel Type | Touch Panel |
|---|
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Light Position | Top |
| Number of Lights | 6 x Lights |
| Noise Level | 15 dBA |
|---|
| Child Lock | Yes |
|---|
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Settling Period | 2-24 Hours (Refer to Manual) |
| Installation Type | Freestanding - Qualified Installer Recommended |
| Plumbing Requirements | Non-Plumbed Water Supply |
| Type of Connection | AC Power Cable |
|---|---|
| Power Cable Length | 2.2 m |
| Wattage/Voltage | 230-240V 50Hz |
| Fuse Rating | 1.3A |
| Height | 1821 mm |
|---|---|
| Width | 800 mm |
| Depth | 738 mm |
| Product Weight | 142 kg |
| Manufacturers | 60 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 02/06/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###



