- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 02/06/2026.
Mitsubishi Electric WX-F Series 470L Multi Drawer Fridge Freezer - Metallic Silver (MR-WX470F-S-A)
Mitsubishi Electric WX-F Series 470L Multi Drawer Fridge Freezer - Metallic Silver (MR-WX470F-S-A)
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $4,149 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 02/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 1-2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Keep your food items vibrantly fresh, perfectly chilled, and organised to perfection with the Mitsubishi Electric WX-F Series 470L Multi Drawer Fridge Freezer! This unit features the Neuro Inverter Technology for outstanding energy efficiency and whisper-quiet operations. It also boasts a nifty ice maker, allowing you to have access to fresh ice at any time.
Key Overview
Product Highlight
| Brand | Mitsubishi |
|---|---|
| Product Type | Multi Drawer Fridge/Freezer |
| Model Number | MR-WX470F-S-A |
| Colour | Silver |
| Total Capacity | 470 L |
|---|---|
| Fridge Capacity | 230 L |
| Freezer Capacity | 89 L |
| Hybrid Compartment Capacity | 98 L |
| Energy Star Rating | 4 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 340 kWh/year |
| Water Supply | Onboard Removable Water Tank for Ice Maker |
|---|
| Refrigerator Type | Fridge Freezer |
|---|---|
| Refrigerant Type | R600a Refrigerant |
| Internal / External Features |
|
| Shelf Type | Two-Way Flexi Shelf |
|---|---|
| Number of Shelves | 1 x Shelf |
| Number of Drawers | 1 x Vegetable Drawer, 1 x Humidity Drawer, 1 x Versa Drawer |
|---|---|
| Number of Door Shelves | 6 x Door Shelves (4 x Adjustable Door Shelves) |
| Number of Deli Bins | 1 x Deli Bin |
| Number of Freezer Baskets/Bins | 1 x Freezer Basket/Bin & 1 x Sliding Top Tray |
| List of Included Accessories | 1 x Egg Tray |
| Automatic Ice Maker | Yes |
|---|
| Cooling System | Forced Air Convection Cooling System |
|---|---|
| Defrost Type | Frost Free Defrosting |
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Right & Left |
|---|---|
| Open Door Alarm/Warning | Yes |
| Plumbed Water Supply Required | No |
| Control Panel Type | LED Touch Control Panel |
|---|---|
| Control Functions | Rapid Cool Bulk Shopping, Rapid Ice Maker, Stop Making Ice, Cool Drinks Quickly, Soft Freezing, Normal Freeze, Supercool Freeze, Keep Moist |
| Location of Control Panel | External Panel Control |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Cavity Material | Vacuum Insulated Panels |
|---|
| Type of Motor | Neuro Inverter Motor |
|---|---|
| Noise Level | 15 dB |
| Safety Feature | Anti-Bacterial Food Liner, CFC Free |
|---|
| Smart Functions | Neuro Fuzzy Logic, 8 x Monitored Temperature Sensors |
|---|
| Assembly Type | Some Assembly Required |
|---|---|
| Settling Period | 24 Hours |
| Installation Type | Freestanding |
| Plumbing Requirements | Non-Plumbed Ice Maker |
| Height | 1696 mm |
|---|---|
| Width | 650 mm |
| Depth | 709 mm |
| Product Weight | 119 kg |
| Manufacturers | 60 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 02/06/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





