- Cart is empty
Panasonic 503L Quad Door Fridge Freezer - Dark Grey (NR-XC541CUHA)
Panasonic 503L Quad Door Fridge Freezer - Dark Grey (NR-XC541CUHA)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,649.00 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 1-2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Enjoy a more spacious and flexible food storage solution with the Panasonic 503L Quad Door Fridge Freezer. Ready to keep your fresh ingredients organised and easy to access, this appliance offers Flexi Zone, a fruit and vegetable bin, adjustable door pockets, handy freezer drawers, and a convenient pull-out tray. It is also backed up with Ag Clean, which helps deactivate up to 99.9% of bacteria and remove nasty odours to ensure your unit stays hygienic.
Key Overview
Product Highlights
*Data prepared by Panasonic.
| Brand | Panasonic |
|---|---|
| Product Type | Quad Door Fridge/Freezer |
| Model Number | NR-XC541CUHA |
| Colour | Grey |
| Total Capacity | 503 L |
|---|---|
| Fridge Capacity | 317 L |
| Freezer Capacity | 186 L |
| Energy Star Rating | 4.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 330 kWh/year |
| Refrigerator Type | Fridge Freezer |
|---|---|
| Refrigerant Type | R600a Refrigerant |
| Internal / External Features |
|
| Shelf Material | Tempered Glass Shelves |
|---|---|
| Number of Shelves | 3 x Fridge Shelves |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Freezer Shelves | Yes |
| Number of Door Shelves | 6 x Fridge Door Shelves |
|---|---|
| Number of Deli Bins | 1 x Flexi Zone Deli or Fruit and Vegetable Bin |
| Number of Fruit and Vegetable Bins | 1 x Fruit and Vegetable Bin |
| Number of Freezer Baskets/Bins | 4 x Freezer Baskets/Bins & 2 x Freezer Pull-Out Trays |
| List of Included Accessories | 1 x Egg Tray & 1 x Twist Ice Box |
| Ice Cube Tray | Yes |
|---|---|
| Twist and Serve Ice Tray | Yes |
| Cooling System | Cyclic, Mono Cooling |
|---|---|
| Defrost Type | Frost Free |
| Climate Class | SN/N/ST/T |
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Right & Left |
|---|---|
| Door Type | French Door Opening |
| Open Door Alarm/Warning | Yes |
| Door Handle Type | Recessed Handles |
| Control Panel Type | Touch Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | External - Fridge Door |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Light Position | Top |
| Number of Lights | 1 x Light |
| Type of Motor | Inverter Compressor Motor |
|---|
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Feature | Over-Temp Alarm, Fault Alarm, Power Cut Memory, Door Open Alarm |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Settling Period | 2-24 Hours (Refer to Manual) |
| Installation Type | Freestanding - Qualified Installer Recommended |
| Type of Connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 2 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | 220-240V, 50Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Current Consumption | 1500 mA |
| Height | 1775 mm |
|---|---|
| Width | 853 mm |
| Depth | 686 mm |
| Product Weight | 87 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











