- Cart is empty
Samsung 636L AI Family Hub Quad Door Smart Fridge Freezer with Internal Water Dispenser - Black (RF65DG9HC3B1SA)
Samsung 636L AI Family Hub Quad Door Smart Fridge Freezer with Internal Water Dispenser - Black (RF65DG9HC3B1SA)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $8,699 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Enjoy smart, optimised food storage with the Samsung 636L AI Family Hub Quad Door Smart Fridge Freezer with Internal Water Dispenser! A wise investment for your modern home, this appliance employs an array of advanced features such as AI Vision Inside, AI Family Hub, Digital Inverter Compressor, FlexZone, and SmartThings support. It is also built with a Dual Auto Ice Maker and an easy-access Beverage Centre, so you can enjoy chilled refreshments on demand.
Key Overview
Product Highlights
1 As of March 2024, AI Vision Inside can recognise up to 33 food items like fresh fruits and veggies. Items need to be scanned 1 at a time. If the food is not recognizable, it may be listed as an unknown item. AI Vision Inside cannot identify or list any food items in the fridge door bins or freezer. It recognises food items based on an on-device smart food management system which combines food detection and classification models to help identify food items. Learning models may be updated periodically to help improve accuracy.
2 Users may need to manually operate the list for accuracy.
3 Some services available on the AI Family Hub generate information or outcomes using AI. AI Vision Inside utilises AI-based algorithms, which may be updated periodically to improve accuracy. AI-based algorithms may generate incomplete or incorrect information.
4 SmartThings App is available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required.
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Type | Quad Door Fridge/Freezer |
| Model Number | RF65DG9HC3B1SA |
| Colour | Black |
| Family | Family Hub |
|---|
| Total Capacity | 636 L |
|---|---|
| Fridge Capacity | 386 L |
| Freezer Capacity | 250 L |
| Energy Star Rating | 3 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 569 kWh/year |
| Water Supply | Plumbed Water Supply Required |
|---|
| Refrigerator Type | Fridge Freezer |
|---|---|
| Internal / External Features |
|
| Shelf Type | Adjustable Slide-in Shelf |
|---|---|
| Number of Shelves | 4 x Fridge Shelves |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Number of Door Shelves | 6 x Fridge Door Shelves | 6 x Freezer Door Shelves |
|---|---|
| Number of Fruit and Vegetable Bins | 2 x Fruit and Vegetable Bins |
| Number of Freezer Baskets/Bins | 6 x Freezer Bins/Trays |
| Automatic Ice Maker | Yes |
|---|---|
| Ice Maker Capacity | 2.3 kg |
| Temperature Range (°C) | -23°C to +7°C |
|---|---|
| Cooling System | Triple Cooling + Metal Cooling |
| Defrost Type | Frost Free |
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Right & Left |
|---|---|
| Door Type | French Door Opening |
| Open Door Alarm/Warning | Yes |
| Internal/External Water Dispenser | Yes |
| Plumbed Water Supply Required | Yes |
| Door Handle Type | Recessed Handle |
| Control Panel Type | Touch Screen |
|---|---|
| Location of Control Panel | Exterior - Fridge Door |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Filter Type | Replacement Water Filter |
|---|---|
| Number of Filters | 1 x Filter |
| Filter Life | 1136L or Every 6 Months |
| Replacement Filter | HAF-QIN/EXP |
| Filter Feature |
|
| Display Type | Family Hub Display |
|---|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Functions | AI Family Hub, Connected Living, Entertainment Cooking Convenience, Family Communication, Energy Monitoring, Smart Maintenance, SmartThings Food |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Smart Things App |
| Compatible Mobile Operating System | Android and IOS |
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Settling Period | 2-24 Hours (Refer to Manual) |
| Installation Type | Freestanding - Qualified Plumber Required |
| Plumbing Requirements | Plumbed Water Supply Required |
| Height | 1830 mm |
|---|---|
| Width | 912 mm |
| Depth | 723 mm |
| Product Weight | 152 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






















