- Cart is empty
Samsung 646L Bespoke Quad Door Smart Fridge Freezer with Internal Water Dispenser - Black (RF65DB965322SA)
Samsung 646L Bespoke Quad Door Smart Fridge Freezer with Internal Water Dispenser - Black (RF65DB965322SA)
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $5,298 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 02/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Designed for your convenience, the Samsung 646L Bespoke Quad Door Smart Fridge Freezer with Internal Water Dispenser lets you enjoy generous food storage and preserve your groceries for longer. This nifty appliance boasts Triple + Precise Cooling, a metal cooling plate, a Slide-in Shelf, a FlexZone compartment, and a UV Deodoriser to make your life easier. It also highlights a Dual Auto Ice Maker and an easy-access Beverage Centre where you can enjoy chilled refreshments at your fingertips. Additionally, this unit showcases a panel-ready exterior, so you can seamlessly colour-match it with other Samsung Bespoke products and create a cohesive kitchen space.
Key Overview
Product Highlights
*When the Slide-in Shelf is pushed in, tall bottles or containers that are up to 4400mm (173.2 inches) high and 360mm (141.7 inches) wide can be stored.
**Based on internal testing, it deodorizes more than 90% of the refrigerator.
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Type | Quad Door Fridge/Freezer |
| Model Number | SRFX9400BG |
| Colour | Black |
| Family | Bespoke |
|---|
| Total Capacity | 646 L |
|---|---|
| Fridge Capacity | 396 L |
| Freezer Capacity | 250 L |
| Energy Star Rating | 3 Star |
|---|
| Water Supply | Plumbed Water Supply Required |
|---|
| Refrigerator Type | Fridge Freezer |
|---|---|
| Internal / External Features |
|
| Shelf Type | Adjustable Slide-in Shelf |
|---|---|
| Number of Shelves | 4 x Fridge Shelves |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Number of Door Shelves | 12 x Door Shelves (6 x Fridge Door Shelves & 6 x Freezer Door Shelves) |
|---|---|
| Number of Fruit and Vegetable Bins | 2 x Fruit and Vegetable Bins |
| Number of Freezer Baskets/Bins | 5 x Freezer Bins/Trays |
| Automatic Ice Maker | Yes |
|---|
| Temperature Range (°C) | -23°C to +7°C |
|---|---|
| Cooling System | Triple Cooling + Precise Cooling |
| Number of Cooling Zones | 2 x Cooling Zones |
| Defrost Type | Frost Free |
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Right & Left |
|---|---|
| Door Type | French Door Opening |
| Open Door Alarm/Warning | Yes |
| Internal/External Water Dispenser | Yes |
| Plumbed Water Supply Required | Yes |
| Internal Water Filter | Yes |
| Door Handle Type | Recessed Handle |
| Door Handle Design | Pocket Handle |
| Control Panel Type | LCD Touch Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Internal - Fridge Compartment |
| Lighting Type | Wide Top LED |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Type of Motor | Upgraded High-efficiency Compressor |
|---|
| Filter Type | Replacement Water Filter |
|---|---|
| Number of Filters | 1 x Filter |
| Replacement Filter | HAF-QIN/EXP |
| Display Type | Simple UX LCD Display |
|---|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Functions | Energy Monitoring, Smart Maintenance, Smart Cooking |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | SmartThings App |
| Compatible Mobile Operating System | Android and IOS |
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Settling Period | 2-24 Hours (Refer to Manual) |
| Installation Type | Freestanding - Qualified Plumber Required |
| Plumbing Requirements | Plumbed Water Supply Required |
| Height | 1853 mm |
|---|---|
| Width | 912 mm |
| Depth | 731 mm |
| Product Weight | 150 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###




















