- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 02/06/2026.
Samsung 648L Quad Door Fridge Freezer with Internal Water Dispenser - Black (SRF7500BB)
Samsung 648L Quad Door Fridge Freezer with Internal Water Dispenser - Black (SRF7500BB)
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $3,399 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 02/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Combining a massive capacity and multiple storage organisers, this Samsung 648L Quad Door Fridge Freezer with Internal Water Dispenser makes a perfect addition to any home. It is backed with a frost-free and innovative all-around cooling system, ensuring your groceries are chilled at the best temperature with no ice build-up. This unit also offers a beautiful matte black finish that complements most household decor.
Key Overview
Product Highlights
Note: The feature images used on this page are examples to demonstrate the product benefits and may differ slightly from the actual product.
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Type | Quad Door Fridge/Freezer |
| Model Number | SRF7500BB |
| Colour | Black |
| Total Capacity | 648 L |
|---|---|
| Fridge Capacity | 389 L |
| Freezer Capacity | 259 L |
| Energy Star Rating | 3.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 522 kWh/year |
| Water Supply | Plumbed Water Supply Required |
|---|
| Refrigerator Type | Fridge Freezer |
|---|---|
| Refrigerant Type | R600a Refrigerant |
| Shelf Material | Tempered Glass Shelves |
|---|---|
| Shelf Type | Spill Proof Shelves |
| Number of Shelves | 4 x Fridge Shelves |
| Number of Door Shelves | 6 x Fridge Door Shelves & 6 x Freezer Door Shelves |
|---|---|
| Number of Fruit and Vegetable Bins | 2 x Fruit and Vegetable Bins |
| Number of Freezer Baskets/Bins | 2 x Freezer Baskets/Bins & 3 x Slide Out Shelves |
| List of Included Accessories | 1 x Egg Tray |
| Automatic Ice Maker | Yes |
|---|---|
| Ice Dispenser | Yes |
| Cooling System | All Around Cooling |
|---|---|
| Climate Class | SN-T |
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Right & Left |
|---|---|
| Door Type | French Door Opening |
| Open Door Alarm/Warning | Yes |
| Internal/External Water Dispenser | Yes |
| Plumbed Water Supply Required | Yes |
| Internal Water Filter | Yes |
| Door Handle Type | Recessed Handle |
| Control Panel Type | LED Display |
|---|---|
| Location of Control Panel | Internal - Fridge Compartment |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Light Position | Top |
| Type of Motor | Digital Inverter Compressor Motor |
|---|
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Settling Period | 2-24 Hours (Refer to Manual) |
| Installation Type | Freestanding - Qualified Plumber Required |
| Plumbing Requirements | Plumbed Water Supply Required |
| Height | 1779 mm |
|---|---|
| Width | 912 mm |
| Depth | 723 mm |
| Product Weight | 132 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 02/06/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











