- Cart is empty
Westinghouse 496L Quad Door Fridge Freezer - Matte Charcoal Black (WQE4900BA)
Westinghouse 496L Quad Door Fridge Freezer - Matte Charcoal Black (WQE4900BA)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,309 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Add convenience and style to your kitchen with the Westinghouse 496L Quad Door Fridge Freezer. This essential appliance boasts advanced features such as Fresh Cooling, Inverter technology, and a honeycomb deodoriser filter to keep your food preserved for longer. In addition, it has a Twist & Serve ice maker that ensures you always have easy access to ice.
Key Overview
Product Highlights
*Professional installer recommended.
| Brand | Westinghouse |
|---|---|
| Product Type | Quad Door Fridge/Freezer |
| Model Number | WQE4900BA |
| Colour | Black |
| Total Capacity | 496 L |
|---|---|
| Fridge Capacity | 310 L |
| Freezer Capacity | 186 L |
| Energy Star Rating | 4 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 395 kWh/year |
| Refrigerator Type | Quad Door |
|---|---|
| Refrigerant Type | R600a Refrigerant |
| Internal / External Features |
|
| Shelf Material | Glass Material |
|---|---|
| Shelf Type | Spill Safe Shelf |
| Number of Shelves | Fridge : 6 x Shelf |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Freezer Shelves | Yes |
| Number of Drawers | 8 x Drawers |
|---|---|
| Number of Door Shelves | 2 x Bottle Bins |
| Number of Shallow Bins | 3 x Shallow Bins |
| Number of Fruit and Vegetable Bins | 2 x Fruit and Vegetable Bins |
| Number of Freezer Baskets/Bins | 5 x Freezer Baskets/Bins |
| List of Included Accessories | 1 x Egg Tray, 1 x Manual Twist Ice maker |
| Food / Drink Compartment Features |
|
| Twist and Serve Ice Tray | Yes |
|---|
| Temperature Range (°C) | -24 °C to +10 °C |
|---|---|
| Cooling System | Frost Free Cooling System |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Climate Class | SN-T |
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Right & Left |
|---|---|
| Open Door Alarm/Warning | Yes |
| Type of Opening | Door |
| Door Handle Type | Handleless Door |
| Control Panel Type | Electronic Push Button Control Panel |
|---|---|
| Control Functions | Quick Freeze Function, Holiday Mode, Quick Chill, Fast Ice Function |
| Location of Control Panel | Internal Location of Control Panel |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Lighting Power | 8 W |
| Type of Motor | Inverter Motor |
|---|
| Safety Cut Off | Yes |
|---|
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Settling Period | 24 Hours |
| Installation Type | Freestanding or Integrated |
| Power Cable Length | 2.1 m |
|---|---|
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 10a |
| Height | 1780 mm |
|---|---|
| Width | 836 mm |
| Depth | 702 mm |
| Product Weight | 98 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










