- Cart is empty
Samsung 635L Side-by-Side Smart Fridge Freezer with Ice & Water Dispenser - Dark Stainless (RS70F64K4FSA)
Samsung 635L Side-by-Side Smart Fridge Freezer with Ice & Water Dispenser - Dark Stainless (RS70F64K4FSA)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $3,199 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 1-2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Say goodbye to crowded fridges and hello to effortless organisation with the Samsung 635L Side-by-Side Smart Fridge Freezer with Ice & Water Dispenser. This unit features an All-around Cooling system that chills every corner evenly, and a Power Freeze button to quickly freeze items. With the built-in hydration station, you can have fresh water and ice anytime. Furthermore, it works with the SmartThings app for easy access to AI Energy Mode, Smart Management, and SmartThings Food.
Key Overview
Product Highlights
*Based on internal testing. Results may vary depending on the usage conditions.
**Compared to Samsung conventional models without SpaceMax™ technology.
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Type | Side by Side Fridge/Freezer |
| Model Number | RS70F64K4FSA | Bespoke |
| Colour | Grey |
| Total Capacity | 635 L |
|---|---|
| Fridge Capacity | 417 L |
| Freezer Capacity | 218 L |
| Energy Star Rating | 4.0 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 450 kWh/year |
| Water Supply | Plumbed Water Supply Required |
|---|
| Refrigerator Type | Fridge Freezer |
|---|---|
| Refrigerant Type | R600a Refrigerant |
| Internal / External Features |
|
| Shelf Material | Tempered Glass Shelves |
|---|---|
| Shelf Type | Spill Safe Shelf |
| Number of Shelves | 4 x Fridge Shelves |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Freezer Shelves | Yes |
| Number of Door Shelves | 5 x Fridge Door Shelves & 2 x Freezer Door Shelves |
|---|---|
| Number of Fruit and Vegetable Bins | 2 x Fruit and Vegetable Bins |
| Number of Freezer Baskets/Bins | 2 x Freezer Baskets/Bins & 4 x Freezer Shelves |
| List of Included Accessories | 1 x Egg Tray |
| Automatic Ice Maker | Yes |
|---|---|
| Ice Dispenser | Yes |
| Climate Class | Tropical |
|---|---|
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Right & Left |
|---|---|
| Door Type | French Door Opening |
| Open Door Alarm/Warning | Yes |
| Internal/External Water Dispenser | Yes |
| Plumbed Water Supply Required | Yes |
| Door Handle Type | Recessed Handle |
| Control Panel Type | Touch Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Internal - Fridge Compartment Wall |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Light Position | Top |
| Type of Motor | AI Digital Inverter |
|---|
| Filter Type | External Water Filter |
|---|---|
| Replacement Filter | HAFEX/EXP |
| Filter Feature |
|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| Smart Functions | AI Energy Mode (monitor and recommendations to save power), Smart Management (troubleshoot, notifications), SmartThings Food (via App) |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | SmartThings App |
| Compatible Mobile Operating System | Android OS, Apple iOS, Windows |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Settling Period | 2-24 Hours (Refer to Manual) |
| Installation Type | Freestanding - Qualified Plumber Required |
| Plumbing Requirements | Plumbed Water Supply Required |
| Type of Connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Power Indicator | Yes |
| Fuse Rating | 10A |
| Height | 1786 mm |
|---|---|
| Width | 912 mm |
| Depth | 716 mm |
| Product Weight | 107 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










