- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 05/05/2026.
LG 315L Top Mount Fridge Freezer - Stainless Steel (GT-3S)
LG 315L Top Mount Fridge Freezer - Stainless Steel (GT-3S)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $999 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Maintain the maximum freshness of your food items using the LG 315L Top Mount Fridge Freezer! A great addition to your modern kitchen, this appliance employs cutting-edge SurroundCooling, Door Cooling+, and Multi Air Flow technologies that circulate cool air uniformly throughout the unit. It is also engineered with Smart Inverter Compressor to ensure efficient performance. Plus, it supports Smart Diagnosis via the LG ThinQ app for easy management.
Key Overview
Product Highlights
*2 years parts and labour warranty on the product, an additional 3 years parts only warranty on the sealed refrigeration system (compressor, evaporator, dryer and tubing) and an additional 5 years parts only warranty on the compressor.
**Refer to the manual.
| Brand | LG |
|---|---|
| Product Type | Top Mount Fridge/Freezer |
| Model Number | GT-3S |
| Colour | Stainless Steel |
| Total Capacity | 315 L |
|---|---|
| Fridge Capacity | 236 L |
| Freezer Capacity | 79 L |
| Energy Star Rating | 4 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 282 kWh/year |
| Internal / External Features |
|
|---|
| Shelf Material | Glass Shelves |
|---|---|
| Shelf Type | Fixed & Adjustable Shelves |
| Number of Shelves | 6 x Shelves (4 x Fridge Shelves & 2 x Freezer Shelves) |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Freezer Shelves | Yes |
| Number of Door Shelves | 6 x Door Shelves (4 x Fridge Door Shelves & 2 x Freezer Door Shelves) |
|---|---|
| Number of Fruit and Vegetable Bins | 1 x Fruit and Vegetable Bins |
| Twist and Serve Ice Tray | Yes |
|---|
| Temperature Range (°C) | -24°C to +10°C |
|---|---|
| Cooling System | Frost Free |
| Number of Cooling Zones | 2 x Cooling Zones |
| Defrost Type | Manual Defrost |
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible Door | No |
| Door Type | Side-Swing Door |
| Open Door Alarm/Warning | Yes |
| Door Handle Type | Recessed Handle |
| Control Panel Type | Dial Control |
|---|---|
| Location of Control Panel | Back of Fridge & Back of Freezer |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|
| Type of Motor | Smart Inverter Motor |
|---|
| Smart Diagnosis | Yes |
|---|
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Settling Period | 2-24 Hours (Refer to Manual) |
| Installation Type | Freestanding |
| Height | 1640 mm |
|---|---|
| Width | 600 mm |
| Depth | 710 mm |
| Product Weight | 59 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 05/05/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###














