- Cart is empty
Haier 300 Series 90L Single Door Vertical Freezer - White (HVF90VW)
Haier 300 Series 90L Single Door Vertical Freezer - White (HVF90VW)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $540 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Compact on the outside and efficient on the inside, the Haier 300 Series 90L Single Door Vertical Freezer is the perfect choice for cosy kitchens. This appliance incorporates the reliable R600a refrigerant to deliver an efficient and sustainable cooling performance. Plus, it comes with three handy drawers, so you can easily organise your various food items from frozen meat to leftover meals.
Key Overview
Product Highlights
*Requires a minimum clearance of 50mm between the top of the freezer and the benchtop.
| Brand | Haier |
|---|---|
| Product Type | Vertical Freezer |
| Model Number | HVF90VW |
| Colour | White |
| Series | 300 Series |
|---|
| Total Capacity | 90 L |
|---|---|
| Freezer Capacity | 90 L |
| Energy Star Rating | 5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 123 kWh/year |
| Refrigerator Type | Vertical Freezer |
|---|---|
| Refrigerant Type | R600a |
| Internal / External Features |
|
| Shelf Material | Plastic |
|---|---|
| Shelf Type | Enclosed Drawers |
| Number of Freezer Baskets/Bins | 3 |
|---|---|
| Food / Drink Compartment Features |
|
| Number of Cooling Zones | 1 |
|---|---|
| Defrost Type | Manual |
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Reversible |
|---|---|
| Reversible Door | Yes |
| Exterior Door Finish | White Stainless Steel |
| Door Type | Recessed Handle |
| Door Handle Design | Recessed Handle |
| Control Panel Type | Internal Dial |
|---|---|
| Control Functions | Thermostat Control |
| Location of Control Panel | Front |
| External Cavity Dimensions | 850mm (H) x 545mm (W) x 562mm (D) |
|---|
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Free Standing |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Height | 850 mm |
|---|---|
| Width | 545 mm |
| Depth | 562 mm |
| Product Weight | 25 kg |
| Packaged Width | 57 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 58.8 cm |
| Packaged Height | 88.5 cm |
| Packaged Weight | 28 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











