- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 24th March 2026 until midnight Tuesday 7th April 2026.
Canon EOS R6 Mark II Mirrorless Camera - Body Only
Canon EOS R6 Mark II Mirrorless Camera - Body Only
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:

Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Experience next-level photography and videography with the Canon EOS R6 Mark II Mirrorless Camera! Providing superb shooting capabilities, this reliable device packs numerous useful features such as high ISO sensitivity, advanced subject tracking, 40 fps shooting speeds, and 5.0 stops Image Stabilisation. It is also a breeze to use, as it equips a touchscreen display, multifunction shoe, switching lever, customisable dials, and a joystick controller.
Key Features
*Note: Canon EOS R6 Mark II Mirrorless Camera - Body Only. Compatible accessories and lenses are not included.
| Brand | Canon |
|---|---|
| Product Type | Mirrorless Digital Cameras |
| Model Number | EOSR6IIB |
| Camera Format | Full Frame CMOS |
|---|---|
| Pixels (Actual) | 24.2 MP |
| Pixels (Effective) | 24.2 MP |
| Aspect Ratio (Camera) | 1:1, 3:2, 4:3, 16:9 |
| Sensor Type | CMOS |
| Image File Format | JPEG, RAW, HEIF, C-RAW |
| Image Stabilization | Sensor-shift, 5 -Axis |
| Self-Timer | 2/10-Second Delay |
| Memory Card Type | SD Cards |
| Memory Card Type (Slot 2) | SD Cards |
| Memory Card Capacity | Up to 512GB |
| Screen/Monitor Type | Tilting Touchscreen LCD |
|---|---|
| Screen/Monitor Size | 3" |
| Screen/Monitor Resolution | 1,620,000 Dot |
| Touchscreen (Screen/Monitor) | Yes |
| ISO Sensitivity | 100-102400/100-25600 |
|---|---|
| Mechanical Shutter Speed | 1/8000 to 30 seconds |
| Electronic Shutter Speed | 1/8000 to 0.5 seconds |
| Metering Method | Center- Weighted Average, Highlight Weighted, Multiple, spot |
| Metering Range | -3 to 20 EV |
| Exposure Modes | Aperture Priority, Manual, Program, Shutter Priority |
| Exposure Compensation | 5 to + 5 EV |
| White Balance | Auto, Cloudy, Color Temp, direct sunlight, Flash, Flourescent, Incandescent, Tungsten, Custom, Preset Manual, Shade |
| Continuous Shooting (Electronic Shutter) | Up to 40 fps |
| Viewfinder Type | Electronic EVF |
|---|---|
| Viewfinder Size | 0.5" |
| Viewfinder Resolution | 3,690,000 Dot |
| Viewfinder Eye Point | 23 mm |
| Viewfinder Coverage | 100% |
| Viewfinder Magnification | Approx. 0.76x |
| Diopter Adjustment | -4 to +2 |
| Focus Type | Auto & Manual |
|---|---|
| Focus Mode | Continuous-Servo AF, Manual Focus, Single-Servo AF |
| Focus Points | Contrast Detection, Phase Detection: 1053 |
| Focus Sensitivity | -6.5 to +21 EV |
| Video Format | 4K 60p/ HD180p |
|---|
| Lens Mount Type | Canon RF Mount |
|---|---|
| Lens Included | No (Sold Separately) |
| Built-In Flash | No |
|---|---|
| Maximum Sync Speed | 1/250 Second |
| Flash Compensation | -3 to +3 EV (1/3, 1/2 EV Steps) |
| Dedicated Flash System | eTTL |
| External Flash Connection | Intelligent Hot Shoe |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Battery Model / Details | LP-E6NH |
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 2130 mAh |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Range | 5m |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 5 |
| Supported IEEE Standards | 802.11ac a/b/g/n |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wifi |
| Bluetooth Range | 10m |
| Bluetooth Version | v5.0 |
| Product Width | 14 cm |
|---|---|
| Product Depth | 9 cm |
| Product Height | 10 cm |
| Product Weight | 0.67 kg |
| Manufacturers | 60 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 24th March 2026 until midnight Tuesday 7th April 2026.
With Product CareTM you have certainty that your product is covered for a specific period of time. If, during the Product CareTM term, your product fails to operate as a result of an Eligible Fault*, we will provide a one-off replacement of Your Product.
Our experienced support team ensures that the assessment, replacement or remedy process under your Product CareTM is a convenient experience. Whether you are experiencing a product fault or needing toll free technical assistance, our team is here to provide support every step of the way.
Redeem exclusive Additional Benefits which will help you maintain your product and assist in an additional purchase.
There are exclusions and limitations to Product CareTM. This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Learn more about Product CareTM.
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 24th March 2026 until midnight Tuesday 7th April 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###








