- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
Fujifilm X-T5 Mirrorless Camera with XF 16-50mm f/2.8-4.8 R LM WR Lens - Black
Fujifilm X-T5 Mirrorless Camera with XF 16-50mm f/2.8-4.8 R LM WR Lens - Black
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $3,345 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 02/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Capture your vision with the Fujifilm X-T5 Mirrorless Camera. Engineered to level up your photography experience, this camera perfectly combines the X-Trans CMOS 5 HR sensor and X-Processor 5 to deliver superior imaging performance you can count on. It also packs various innovative features like Deep-Learning AI Technology, 160MP Pixel Shift Multi-Shot, and 19 Film Simulation modes. Furthermore, it comes with an XF 16-50mm f/2.8-4.8 R LM WR Lens, so you can shoot everything from expansive landscapes to detailed close-ups.
Key Features
| Brand | Fujifilm |
|---|---|
| Product Type | Mirrorless Digital Cameras |
| Colour | Black |
| Camera Format | APS-C |
|---|---|
| Pixels (Actual) | 40.2 MP |
| Maximum Resolution | 7728 x 5152 |
| Aspect Ratio (Camera) | 1:1, 3:2, 4:3, 5:4, 16:9 |
| Sensor Type | X-Trans CMOS 5 HR with primary color filter |
| Sensor Size | 23.5mm x 15.7mm |
| Image File Format | DCF, JPEG, HEIF, RAW & TIFF |
| Image Stabilization | Image sensor shift mechanism with 5-axis compensation with 7.0 stops |
| Processor Type | X-Processor 5 |
| Self-Timer | 10sec. 2sec. |
| In-Camera Image Post-Processing | Yes |
| Tripod Mounting Thread | Yes |
| Memory Card Type | SD Card (-2GB), SDHC Card (-32GB), SDXC Card (-2TB), UHS-I UHS-II Video Speed Class V90 |
| Memory Card Capacity | Up to 2TB |
| Memory Card Option | Not Included (Sold Separately) |
| Panoramic Mode | Sweep Panorama |
| Screen/Monitor Type | Tilt-Type(Three Direction) Touch Screen Color LCD Monitor |
|---|---|
| Screen/Monitor Size | 3" |
| Screen/Monitor Resolution | 1.84 million dots |
| Touchscreen (Screen/Monitor) | Yes |
| ISO Sensitivity | ISO125-12800 (1/3 step) expandable to 512000 |
|---|---|
| Mechanical Shutter Speed | P mode 30sec. to 1/8000sec. A mode 30sec. to 1/8000sec. S/M mode 15min. to 1/8000sec. Bulb up to 60min. |
| Electronic Shutter Speed | P mode 30sec. to 1/180000sec. A mode 30sec. to 1/180000sec. S/M mode 15min. to 1/180000sec. Bulb 1sec. Fixed |
| Electronic Front Curtain Shutter Speed | P mode 30sec. to 1/8000sec. A mode 30sec. to 1/8000sec. S/M mode 15min. to 1/8000sec. Bulb up to 60min. |
| Shutter Speed | Still Images: 1/180000sec. to 60min Bulb, Movies 1/8000 to 1/24sec. (6.2K) 1/4sec. (4K) |
| Metering Method | TTL 256-zone metering Multi (matrix) Spot Average Center Weighted |
| Metering Range | -5 to +20 EV |
| Exposure Modes | P (Program AE) A (Aperture Priority AE) S (Shutter Speed Priority AE) M (Manual Exposure) |
| Exposure Compensation | -3 to +3 EV (-5 to +5 EV when exposure compensation dial is rotated to C) in steps of ¹⁄₃ EV |
| White Balance | Daylight Shade Fluorescent Light-1 Fluorescent Light-2 Fluorescent Light-3 Incandescent Light Underwater |
| Continuous Shooting (Mechanical Shutter) | Hi: 15 fps, Mid: 10 fps, Lo: 7 fps |
| Continuous Shooting (Electronic Shutter) | Hi+: 20 fps, Hi: 13 fps, Mid: 10 fps, Lo: 8.9 fps |
| Viewfinder Type | Electronic OLED Color Viewfinder |
|---|---|
| Viewfinder Size | 0.5" |
| Viewfinder Resolution | Approx. 3.69 million dots |
| Viewfinder Eye Point | Approx. 24mm (from the Rear End of the Camera's Eyepiece) |
| Viewfinder Coverage | Approx. 100% |
| Viewfinder Magnification | 0.80x with 50mm Lens (35mm Equivalent) at infinity and Diopter set to -1.0m-1 |
| Diopter Adjustment | -5~+3m-1 |
| Focus Type | Single AF, Continuous AF, MF |
|---|---|
| Focus Mode | Single point AF, Zone AF, Wide/Tracking AF, All |
| Focus Points | 425 poinys |
| Focus Sensitivity | -7.0 to +20 EV |
| Video Format | 6240 x 3150 30p, 4096 x 2160 30p, 3840 x 2160 30p, 4096 x 2160 60p, 3840 x 2160 60p, 2048 x 1080 60p, 1920 x 1080 120p |
|---|---|
| Recording Modes | Up to 90mins. |
| Video Encoding | HEVC/H.265, Linear PCM (Stereo sound 24bit / 48KHz sampling) MPEG-4 AVC/H.264, Linear PCM (Stereo sound 24bit / 48KHz sampling) MPEG-4 AVC/H.264, AAC |
| Interval Recording | Yes |
| Frame Rate | 24fps and 120fps |
| Timelapse | Yes, interval timer shooting |
| Lens Mount Type | Fujifilm X Mount |
|---|---|
| Lens Included | Yes |
| Lens Type | Zoom Lens |
| Focal Length | 16-50mm |
| Maximum Aperture | f/2.8-4.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Focus Type | Autofocus |
| Lens Filter Size | 58mm |
| Format Compatibility | APS-C |
| Angle of View | 83.2°-31.7 |
| Maximum Magnification | T:0.3x |
| Minimum Focus Distance | 0.24m |
| Optical Design | 11 Elements in 9 Groups |
| Diaphragm Blades | 9, Rounded |
| External Flash Connection | Hot Shoe |
|---|
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 1 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Microphone Type | Stereo |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 2200 mAh |
| Battery Life | Up to 740 shots |
| Charging Method | USB Type-C |
|---|---|
| Charge Time | Approx. 3 hours |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Range | Up to 10m |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 5 |
| Supported IEEE Standards | 802.11ax (a/b/g/n/ac) |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Power Class | Class 2 |
| Bluetooth Version | v4.2 |
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|---|
| Other Connections Ports | Micro HDMI Type-D, 3.5mm mic input, 2.5mm remote release port, Dual SD slots, (USB-C to 3.5mm headphone adaptor) |
| Durability Feature | Dust Resistant |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Fujifilm X App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple IOS, Android |
| Compatible Operating System | MacOS, Microsoft Windows |
| Regular Software Updates | Yes |
| Operating Temperature | -10℃ to +40℃ |
|---|---|
| Operating Humidity | 10% to 80% (no condensation) |
| Product Width | 27.3 cm |
|---|---|
| Product Depth | 11.7 cm |
| Product Height | 19 cm |
| Product Weight | 0.8 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###



















