- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Nikon Z 8 Mirrorless Camera - Body Only
Nikon Z 8 Mirrorless Camera - Body Only
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $6,859 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Meet the Nikon Z 8 Mirrorless Camera, a breakthrough in both photography and videography. This gear is the ultimate companion for on-the-go professionals and hobbyists alike, packing an array of innovative features in a durable and compact footprint. It also boasts an advanced 45.7MP CMOS sensor, 8K UHD video capability, 120fps burst speeds, and an intelligent autofocus system. Whether you’re shooting concept videos, sports, or wildlife, the Nikon Z 8 has got you covered!
Key Features
*This camera’s built-in Wi-Fi capability can only be used with a compatible iPhone, iPad, or smart device running on the Android operating system. The Nikon SnapBridge application must be installed on the device before it can be used with this camera.
| Brand | Nikon |
|---|---|
| Product Type | Mirrorless Digital Cameras |
| Model Number | VOA100AA |
| Camera Format | Full-Frame |
|---|---|
| Pixels (Actual) | 52.37 MP |
| Pixels (Effective) | 45.7 MP |
| Maximum Resolution | 8256 x 5504 |
| Aspect Ratio (Camera) | 1:1, 3:2, 16:9 |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Size | 23.9 mm x 35.9 mm |
| Image File Format | JPEG, NEF (RAW) + JPEG, NEF (RAW), HEIF, NEF (RAW) + HEIF |
| Image Stabilization | Sensor-Shift, 5-Axis |
| Self-Timer | 2/5/10/20-Second Delay |
| In-Camera Image Post-Processing | Yes |
| Tripod Mounting Thread | Yes |
| Memory Card Type | SD (Secure Digital) and UHS‑II compliant SDHC and SDXC memory cards |
| Memory Card Type (Slot 2) | CFexpress (Type B), XQD |
| Screen/Monitor Type | Vertically and horizontally tilting TFT touch-sensitive LCD |
|---|---|
| Screen/Monitor Size | 3.2" |
| Screen/Monitor Resolution | 2,100,000 Dot |
| Touchscreen (Screen/Monitor) | Yes |
| ISO Sensitivity | ISO 64–25600 in step sizes of 1/3 and 1 EV can also be set to approx. 0.3, 0.7, or 1 EV (ISO 32 equivalent) below ISO 64 or to approx. 0.3, 0.7, 1, or 2 EV (ISO 102400 equivalent) above ISO 25600; auto ISO sensitivity control available |
|---|---|
| Electronic Shutter Speed | Electronic shutter with shutter sound and sensor shield - Shutter Speed 1/32000 to 30 sec. (choose from step sizes of 1/3, 1/2 and 1 EV, extendable to 900 sec. in mode M), bulb, time, X200 |
| Metering Method | TTL metering using camera image sensor |
| Metering Range | -3 to +17 EV |
| Exposure Modes | Aperture Priority, Manual, Program, Shutter Priority |
| Exposure Compensation | -5 to +5 EV in increments of 1/3 or 1/2 EV available in modes P, S, A, and M |
| White Balance | Auto (3 types), Choose color temperature (2,500 K–10,000 K), Cloudy, Direct sunlight, Flash, Fluorescent (3 types), Incandescent, Natural light auto, Preset manual (up to 6 values can be stored), all except choose color temperature with fine-tuning, Shade |
| Continuous Shooting (Electronic Shutter) | Up to 20 fps at 45.7 MP for up to 1000 Frames (Raw), Up to 30 fps at 45.7 MP for Unlimited Frames (JPEG), Up to 60 fps at 19 MP, Up to 120 fps at 11 MP |
| Viewfinder Type | Built-In Electronic (OLED) |
|---|---|
| Viewfinder Size | 0.5" |
| Viewfinder Resolution | 3,690,000 Dot |
| Viewfinder Eye Point | 23mm (-1.0 m-1; from rearmost surface of viewfinder eyepiece lens) |
| Viewfinder Coverage | Approx. 100% horizontal, 100% vertical |
| Viewfinder Magnification | Approx. 0.8x (50 mm lens at infinity, -1.0 m -1) |
| Diopter Adjustment | -4 - +3 m−1 |
| Focus Type | Hybrid phase-detection/contrast AF with AF assist |
|---|---|
| Focus Mode | Continuous-Servo AF, Manual Focus, Single-Servo AF |
| Focus Points | 493 (single-point AF) Number of focus points available in photo mode with single point AF selected for AF-area mode and FX selected for image area |
| Focus Sensitivity | (-9 to +19 EV with starlight view Detection range (ISO 100, f/1.2 lens, 20 °C/68 °F using single servo AF (AF-S) |
| Video Format | 8K UHD 7,680 × 4,320 / 30p (progressive), 8K UHD 7,680 × 4,320 /25p/24p, 4K UHD 3,840 × 2,160 /120p/100p/60p50p/30p/25p/24p, Full HD 1,920 x 1,080 /120p/100p/60p/50p/30p/25p/24p |
|---|---|
| Recording Modes | HDMI, UHD 8K (7680 x 4320) up to 29.97 fps, UHD 4K (3840 x 2160) |
| Recording Limit | 2 hours 5 minutes |
| Video Encoding | PAL |
| Lens Mount Type | Nikon Z Mount |
|---|---|
| Lens Included | No (Sold Separately) |
| Built-In Flash | No |
|---|---|
| Flash Modes | Front-curtain sync, Rear-curtain sync, Red-eye reduction, Red-eye reduction with slow sync, Slow sync, Off |
| Maximum Sync Speed | 1/200 Second |
| Flash Compensation | -3 to +1 EV in increments of 1/3 or 1/2 EV available in modes P, S, A, and M |
| Dedicated Flash System | iTTL |
| External Flash Connection | Hot Shoe |
| Audio File Format | Linear PCM (48 KHz, 24 bit, for videos recorded in NEV or MOV format) or AAC (48 KHz, 16 bit, for videos recorded in MP4 format) |
|---|---|
| Audio Recording | Built-in stereo or external microphone with attenuator option; sensitivity adjustable |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Microphone Type | Stereo |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Battery Model / Details | EN-EL15c |
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 2280 mAh |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Supported IEEE Standards | IEEE 802.11b/g/n/a/ac |
| Connectivity Type | Wi-Fi, Bluetooth |
| Bluetooth Version | v5.0 |
| App Enabled | Yes |
|---|
| Operating Temperature | −10 °C–40 °C (+14 °F–104 °F) |
|---|---|
| Operating Humidity | Less than 85% (no condensation) |
| Product Width | 14.4 cm |
|---|---|
| Product Depth | 8.30 cm |
| Product Height | 11.85 cm |
| Product Weight | 1 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










