- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Thursday 21st May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
Sony Alpha A7 V Full Frame Mirrorless Camera - Body Only (Black)
Sony Alpha A7 V Full Frame Mirrorless Camera - Body Only (Black)
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $5,099 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 02/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Immortalise your creative vision with the Sony Alpha A7 V Full Frame Mirrorless Camera. Providing the perfect combination of versatility and precision, this unit lets you capture awe-inspiring shots every time. It also packs innovative features, including an Exmor RS CMOS sensor, BIONZ XR2, and Advanced AI Processing. Plus, it offers 4K 120p video recording, so you can document moments in superb clarity.
Key Features
| Brand | Sony |
|---|---|
| Product Type | Mirrorless Digital Cameras |
| Model Number | ILCE-7M5 |
| Colour | Black |
| Camera Format | Full Frame |
|---|---|
| Pixels (Actual) | 35.7 MP |
| Pixels (Effective) | 33 MP |
| Maximum Resolution | 7008 x 4672 |
| Aspect Ratio (Camera) | 3:02 |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Size | 35.9 x 23.9 mm |
| Image File Format | JPEG, HEIF, RAW |
| Image Stabilization | 5‑axis IBIS |
| Processor Type | BIONZ XR2 |
| Self-Timer | Yes |
| In-Camera Image Post-Processing | Yes |
| Tripod Mounting Thread | Yes |
| Memory Card Type | SD/CFexpress A |
| Screen/Monitor Type | LCD |
|---|---|
| Screen/Monitor Size | 3.2" |
| Screen/Monitor Resolution | 2.095M dots |
| Touchscreen (Screen/Monitor) | Yes |
| ISO Sensitivity | 100–51200 (50–204800 expanded) |
|---|---|
| Mechanical Shutter Speed | 1/8000-30s |
| Electronic Shutter Speed | 1/16000-30s |
| Metering Method | Center-Weighted Average, Highlight Weighted, Multi-Zone, Spot |
| Metering Range | ±3 EV |
| Exposure Modes | Aperture Priority, Manual, Program, Shutter Priority |
| Exposure Compensation | -5 to +5 EV (1/3, 1/2 EV Steps) |
| Continuous Shooting (Mechanical Shutter) | 10 fps |
| Continuous Shooting (Electronic Shutter) | 30 fps |
| Viewfinder Type | OLED EVF |
|---|---|
| Viewfinder Size | 1.3 cm |
| Viewfinder Resolution | 3.686M dots |
| Viewfinder Eye Point | 23 mm |
| Viewfinder Magnification | 0.78x |
| Focus Mode | EV –4 to 20 |
|---|
| Video Format | 3840 x 2160 (15p/30p) |
|---|---|
| Interval Recording | Yes |
| Lens Mount Type | Sony E Mount |
|---|---|
| Format Compatibility | Full-Frame lens |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 1 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 2 |
| Microphone Type | Internal stereo |
| Battery Model / Details | NP-FZ100 |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Life | Up to 750 shots |
| Charging Method | USB-C PD |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz, 5 GHz & 6 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 6 |
| Supported IEEE Standards | 802.11ax |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| USB Port | 2 x USB-C Gen 2 |
|---|---|
| Other Connections Ports | HDMI-A, Mic, Headphone, MI Shoe |
| Operating Temperature | 0° to 40°C |
|---|
| Product Width | 13 cm |
|---|---|
| Product Depth | 8.2 cm |
| Product Height | 9.4 cm |
| Product Weight | 0.69 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Thursday 21st May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###
















