- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Canon EOS 1500D DSLR with EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 III Lens
Canon EOS 1500D DSLR with EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 III Lens
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $885 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Create and capture precious memories with the Canon EOS 1500D DSLR. Ideal for hobbyists and beginner photographers alike, this camera lets you seamlessly document your trips, family time, or personal creative projects. It is also fitted with a wide APS-C-sized sensor for superb imaging performance and a built-in guide for convenient operations. Furthermore, this DSLR is coupled with Canon's EF-S 18-55mm Lens, making it possible to capture images with beautiful background blur.
Key Features
| Brand | Canon |
|---|---|
| Product Type | DSLR Body & Lens |
| Colour | Black |
| Camera Format | APS-C |
|---|---|
| Pixels (Actual) | 24.7 MP |
| Pixels (Effective) | 24.1 MP |
| Aspect Ratio (Camera) | 3:2 |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Size | 22.3 mm x 14.9 mm |
| Image Stabilization | Optical |
| Processor Type | DIGIC4+ |
| Self-Timer | Yes (2s, 10s, 10s + continuous shots 2-10) |
| In-Camera Image Post-Processing | Yes |
| Memory Card Type | SD, SDHC, SDXC |
| Face Detection | Yes |
| Screen/Monitor Type | LCD |
|---|---|
| Screen/Monitor Size | 3" |
| ISO Sensitivity | 12800 |
|---|---|
| Shutter Speed | 30 - 1/4000 sec in Manual Mode |
| Metering Method | Dual-layer or center-weighted metering |
| Exposure Compensation | +/-5 EV in 1/3 or 1/2 stop increments (can be combined with AEB) |
| White Balance | AWB (Ambience priority, White priority), Daylight, Shade, Cloudy, Tungsten, White Fluorescent light, Flash, Custom (Approx. 2000 K - 10000 K) |
| Focus Points | 9 Points |
|---|
| Lens Mount Type | Canon EF Mount |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/5.6 |
| Minimum Aperture | f/3.5 |
| Lens Filter Size | 58 mm |
| Angle of View | 170° |
| Maximum Magnification | Approx. 0.8x |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Canon Camera Connect App |
| Compatible Mobile Operating System | Android, iOS |
| Product Width | 12.9 cm |
|---|---|
| Product Depth | 7.76 cm |
| Product Height | 10.1 cm |
| Product Weight | 475g |
| Manufacturers | 60 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###












