- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
Instax Mini 13 Instant Film Camera - Clay White
Instax Mini 13 Instant Film Camera - Clay White
Rediscover the charm of physical photography with the Instax Mini 13 Instant Film Camera. From silly poses to lively events, this camera lets you instantly capture and print life’s precious moments. It also packs intuitive features like self-timer, selfie mirror, close-up mode, and automatic light adjustments. Plus, it flaunts a soft, rounded build with metallic accents, giving it a playful yet modern look.
Key Features
*Instax Mini Instant Films are sold separately.
**Other colour options are sold separately.
| Brand | Fujifilm |
|---|---|
| Product Type | Instant Photo Cameras |
| Colour | White |
| Picture Size | 62 mm × 46 mm |
|---|
| Film Included | No (Sold Separately) |
|---|---|
| Film/Picture Size | Fujifilm instax mini Instant Film |
| Film Developing Time | Approx. 90 seconds (varies depending on the ambient temperature) |
| Self-Timer | Approx. 2 seconds / 10 seconds |
|---|
| ISO Sensitivity | ISO 800 |
|---|---|
| Electronic Shutter Speed | 1/2 to 1/250 seconds |
| Exposure Modes | Automatic Exposure control Lv 5.0 to 14.5 |
| Viewfinder Type | Real image finder, with target spot. Features parallax correction function for Close-Up Mode |
|---|---|
| Viewfinder Size | 0.37× |
| Focus Type | Fixed Focus |
|---|
| Focal Length | 60mm |
|---|---|
| Minimum Focus Distance | 11.81" / 30 cm |
| Optical Design | 2 components, 2 elements |
| Built-In Flash | Yes |
|---|---|
| Flash Modes | Constant firing flash (automatic light adjustment) |
| Effective Flash Range | 0.3 to 2.2m |
| Recycle Time | 7 seconds or less |
| Battery Type | AA Battery |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Product Width | 10.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 6.7 cm |
| Product Height | 12.4 cm |
| Product Weight | 0.3 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###













