- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Lenovo IdeaPad Slim 3 (8th Gen) 14" Laptop - AMD Athlon 4GB-RAM 128GB-SSD - Arctic Grey (82XN009TNZ)
Lenovo IdeaPad Slim 3 (8th Gen) 14" Laptop - AMD Athlon 4GB-RAM 128GB-SSD - Arctic Grey (82XN009TNZ)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $549 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Experience optimal productivity and entertainment on the go with the Lenovo IdeaPad Slim 3 (8th Gen) 14" Laptop. Packing an AMD Athlon processor and 4GB of RAM, this device offers ample speed and power. It also comes equipped with a 128GB SSD, providing enough room to store your essential apps and files. In addition, this laptop boasts a lightweight design, so you can effortlessly use it anytime, anywhere.
Key Features
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Product Type | Laptops |
| Model Number | 82XN009TNZ |
| Colour | Grey |
| Screen/Panel Type | TN (Twisted Nematic) |
|---|---|
| Screen-Size | 14" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Brightness | 250 nits |
| Processor Brand | AMD |
|---|---|
| Processor Type | Athlon Silver |
| Processor Model | 7120U |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Processor Turbo Speed | 3.5 GHz |
| Integrated Graphics | Yes |
|---|---|
| Integrated Graphics Type | AMD Radeon 610M |
| SSD Capacity | 128 GB |
|---|---|
| RAM Capacity | 4 GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Media/Memory Card Reader | SD Card Reader |
| Integrated Webcam | Yes |
|---|---|
| Webcam Resolution | HD/720p |
| Operating System | Windows 11 Home in S mode |
|---|
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 2 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 2 |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (Wh) | 47 Wh |
| Battery Indicator | Yes |
| Charging Method | DC-In |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 6 |
| Supported IEEE Standards | 802.11ax (a/b/g/c) |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v5.2 |
| USB Port | 2 x USB 3.2 Gen 1, 1x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer, Power Delivery and DisplayPort 1.2) |
|---|---|
| Computer Connection Ports |
|
| Touchpad / Trackpad | Yes |
|---|
| Product Width | 21.3 cm |
|---|---|
| Product Depth | 1.7 cm |
| Product Height | 32.43 cm |
| Product Weight | 1.3 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###
















