- Cart is empty
Microsoft Surface Pro (11th Edition) 13" - Snapdragon X Plus 16GB-RAM 512GB-SSD Copilot+ PC - Black (ZHY-00030)
Microsoft Surface Pro (11th Edition) 13" - Snapdragon X Plus 16GB-RAM 512GB-SSD Copilot+ PC - Black (ZHY-00030)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,499 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Optimise your creativity, productivity, and multitasking experience with the Microsoft Surface Pro (11th Edition) 13"! Truly a perfect choice for on-the-go individuals, this Copilot+ PC combines the high performance of a laptop with the convenience of a tablet. It is also powered by a revolutionary Snapdragon X Plus processor, allowing you to take advantage of its incredible power and intuitive AI capabilities. On top of that, this unit boasts a lightweight 2-in-1 design, allowing you to streamline your workflow anytime, anywhere.
Key Features
1 Battery life varies significantly based on device configuration, usage, network and feature configuration, signal strength, settings and other factors. See Surface Battery Performance for details.
2 6 GHz band is not available in all regions.
3 Microsoft 365, and some accessories and software sold separately. Features and app availability may vary by region.
4 Copilot for Microsoft 365 sold separately. Keyboard is sold separately. Use Copilot key with supported Windows 11 devices; feature availability varies by device and market, see aka.ms/KeySupport.
5 Optimised for English text prompts. See aka.ms/copilotpluspcs.
6 Currently supports translation for video and audio subtitles into English from 40+ languages. See https://aka.ms/copilotpluspcs.
7 Other colour options are sold separately.
8 USB-C port does not charge your Surface device or any device that requires more than 15W.
| Brand | Microsoft |
|---|---|
| Product Type | 2-in-1 Devices |
| Model Number | ZHY-00030 |
| Colour | Black |
| Screen/Panel Type | LCD (Liquid Crystal Display) |
|---|---|
| Screen-Size | 13" |
| Screen Resolution | 2880 x 1920 |
| Screen Aspect Ratio | 3:2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Pixel Density (Pixels per inch) | 267 ppi |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Touchscreen | Yes |
| Display Support | Individually Colour-Calibrated Display, Adaptive Colour, Adaptive Contrast, Auto Colour Management Supported |
| Processor Brand | Qualcomm |
|---|---|
| Processor Type | Snapdragon X Plus |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Neural Processing Unit (NPU) | Qualcomm Hexagon with 45 trillion operations per second |
| Graphics Card Brand | Qualcomm |
|---|---|
| Integrated Graphics | Yes |
| Graphics Processing Unit (GPU) | Adreno GPU |
| SSD Capacity | 512 GB |
|---|---|
| RAM Capacity | 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Stylus Compatible | Yes |
|---|---|
| Stylus Included | No (Sold Separately) |
| Integrated Webcam | Yes |
|---|---|
| Webcam Type | Front-facing: 1440p Quad HD, Rear-facing:10 MP Ultra HD |
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Speaker Type | Stereo speakers with Dolby Atmos |
| Speaker Power Output | 2W |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 2 |
| Microphone Type | Studio Mics with voice focus |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 6290 mAh |
| Battery Cells Number | 4 |
| Battery Indicator | Yes |
| Battery Life | Up to 14 hours of local video playback, Up to 10 hours of active web usage |
| Charging Method | Power Adapter |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 6 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 7 |
| Supported IEEE Standards | 802.11be |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v5.4 |
| USB Port | 2 x USB-C ports (with support for : Charging, Data transfer, DisplayPort 2.1, Surface Thunderbolt™ 4 Dock and other accessories, Supports fast charging with minimum 65W power supply via Surface Connect or USB-C) |
|---|---|
| Other Connections Ports | 1 x Surface Charging & Dock Port, 1 x Surface Type Cover port |
| Computer Connection Ports |
|
| AI-Enabled Device | Yes |
|---|
| Wattage/ Voltage | Device: 15 V / 50-60 Hz; Power Supply Unit 39 W |
|---|
| Product Width | 20.8 cm |
|---|---|
| Product Depth | 0.93 cm |
| Product Height | 28.7 cm |
| Product Weight | 0.89 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





















