- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Brother DCP-L3560CDW A4 Colour All-in-One Laser Printer - White
Brother DCP-L3560CDW A4 Colour All-in-One Laser Printer - White
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $454 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Boost your productivity and experience seamless efficiency with this compact Brother DCP-L3560CDW A4 Colour All-in-One Laser Printer! A practical addition to your home, business, or office setup, this versatile device lets you print, scan, and copy files. It offers up to 600 x 600 print and copy resolution, so you can enjoy comprehensive outputs. In addition, this all-in-one printer has a monthly duty cycle of up to 1500 pages, so you can breeze through your business, work, and personal projects!
Key Features
| Brand | Brother |
|---|---|
| Product Type | Laser Printers |
| Model Number | DCP-L3560CDW |
| Functions |
|
|---|---|
| Compatible Ink Cartridges/Toners | TN258, TN258XL |
| Compatible Paper Sizes | A5, A4 |
| Screen/Panel Type | LCD (Liquid Crystal Display) |
|---|---|
| Screen-Size | 3.4" |
| Touchscreen | Yes |
| Print Resolution | 600 x 600 dpi |
|---|---|
| Document Print Speed | 26 ppm |
| Ink Palette | CMYK |
| Paper Input Capacity | 250 Sheets |
| Paper Output Capacity | 150 Sheets |
| Monthly Duty Cycle | Up to 1500 Pages |
| Duplex Printing | Yes |
| Duplex Printing Type | Automatic Duplex Printing |
| Quiet Mode | Yes |
| Maximum Print Size | A4 |
| Number of Paper Tray | 1 |
| Photo Printing | Yes |
| Envelope Printing | Yes |
| Scanner Type | Flatbed, ADF |
|---|---|
| Scan Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Scan Speed (Impressions Per Minute) | 27 ipm |
| Scan Modes | Colour |
| File Formats | JPEG, PDF |
| Maximum Document Scan Size | A4 |
| Network Scan | Yes |
| Wireless Scanning | Yes |
| Scan to E-mail | Yes |
| Copy Resolution | 600 x 600 dpi |
|---|---|
| Maximum Number of Copies | Up to 99 copies |
| Reduction/Enlargement | 25 to 400% |
| Maximum Document Copy Size | A4 |
| Fit-to-Page | Yes |
| Cartidge Colour | TN258BK,C,M,Y TN258XLBK, C, M, Y |
|---|
| Wired / Wireless | Wired with Wi-Fi Connectivity |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Supported IEEE Standards | 802.11b |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Compatible Operating System | Windows, MacOS |
|---|
| AC Power | 220 - 240V |
|---|
| Operating Temperature | 10° to 32°C |
|---|---|
| Operating Humidity | 20 to 80% |
| Product Width | 41 cm |
|---|---|
| Product Depth | 44 cm |
| Product Height | 40 cm |
| Product Weight | 20 kg |
| Manufacturers | 48 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






