- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Canon PIXMA MegaTank G3675 A4 All-in-One Ink Tank Printer
Canon PIXMA MegaTank G3675 A4 All-in-One Ink Tank Printer
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $351 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Experience the versatile functionality offered by the Canon PIXMA MegaTank G3675 A4 All-in-One Ink Tank Printer! Made for your day-to-day productivity needs, this nifty machine enables you to print, copy, and scan files using only one device. It is also designed with user convenience in mind, boasting an intuitive LCD screen, and replaceable maintenance cartridge.
Key Features
*Compatible ink sold separately.
| Brand | Canon |
|---|---|
| Product Type | Ink Tank Printers |
| Model Number | G3675WH |
| Functions |
|
|---|---|
| Compatible Ink Cartridges/Toners | GI-61 series |
| Compatible Paper Sizes | A4, A5, A6, B5, LTR, LGL, Envelopes DL, Envelopes C6 |
| Compatible Paper Types | Plain paper, High Resolution Paper, Photo paper Plus Glossy II |
| Printer USB Cable | Not Included (Sold Separately) |
| Screen/Panel Type | LCD (Liquid Crystal Display) |
|---|---|
| Screen-Size | 1.35" |
| Print Resolution | Colour: 4800x1200 dpi, Black/White: 600x1200 dpi |
|---|---|
| Document Print Speed | Colour: 6 ipm, Black/White: 11 ipm |
| Ink Type (Colour) | Dye |
| Ink Type (Black/White) | Pigment |
| Ink Palette | Cyan, Magenta, Yellow, Black |
| Paper Input Capacity | 100 Sheet |
| Paper Output Capacity | 30 Sheet |
| Duplex Printing | No |
| Borderless Printing | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Maximum Print Size | A4 |
| Number of Paper Tray | 1 |
| Photo Printing | Yes |
| Envelope Printing | Yes |
| Scanner Type | Flatbed |
|---|---|
| Scan Resolution | 600 x 1200 dpi |
| Scan Speed (Pages Per Minute) | 100 ppm |
| Scan Speed (Impressions Per Minute) | 200 ipm |
| Scan Modes | Colour, Gray scale |
| Grayscale Depth | 16/ 8 bit |
| Colour Depth | RGB each 16bit/8bit |
| File Formats | JPEG, PDF, RWA, TIFF, MTIFF, XPS, PDF/A |
| Maximum Document Scan Size | A4/LTR |
| Network Scan | Yes |
| Wireless Scanning | Yes |
| Scan to E-mail | Yes |
| Copy Resolution | Colour: 600 dpi, Black/White: 300 dpi |
|---|---|
| Maximum Number of Copies | 99 |
| Reduction/Enlargement | 26 to 400% |
| Maximum Document Copy Size | A4/LTR |
| Fit-to-Page | Yes |
| Page Yield (Colour) | 7700 pages |
|---|---|
| Page Yield (Black/White) | 6000 pages |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Product Width | 33.7 cm |
|---|---|
| Product Depth | 17.7 cm |
| Product Height | 41.6 cm |
| Product Weight | 6 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







