- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Canon PIXMA TR4665 A4 All-in-One Inkjet Printer - White
Canon PIXMA TR4665 A4 All-in-One Inkjet Printer - White
Streamline your workflow using the Canon PIXMA TR4665 A4 All-in-One Inkjet Printer! A practical investment for your home or office, this versatile device packs the functionalities of a printer, scanner, copier, and fax all in one unit. It also offers superb efficiency, as it flaunts a fast printing speed, 20-sheet ADF, automatic 2-sided printing, and Wi-Fi connectivity. Furthermore, it works in tandem with the Canon PRINT app for breezy controls using your smartphone.
Key Features
| Brand | Canon |
|---|---|
| Product Type | Ink Cartridge Printers |
| Model Number | TR4665 |
| Colour | White |
| Functions |
|
|---|---|
| Compatible Ink Cartridges/Toners | PG645 Black & XL, CL646 & XL |
| Compatible Paper Sizes | A4, A5, B5, LTR, LGL |
| Compatible Paper Types | Plain, Photo Paper Pro, Glossy, Matte |
| Screen/Panel Type | LCD (Liquid Crystal Display) |
|---|
| Print Resolution | 4800 x 1200 dpi (Colour), 1200 x 1200 dpi (Black/White) |
|---|---|
| Document Print Speed | 4.4 ipm (Colour), 8.8 ipm (Black/White) |
| Ink Type (Colour) | Dye |
| Ink Type (Black/White) | Pigment |
| Ink Palette | Cyan, Magenta, yellow, Black |
| Paper Input Capacity | 100 Sheet |
| Paper Output Capacity | 30 Sheet |
| Duplex Printing | Yes |
| Duplex Printing Type | Automatic Duplex Printing |
| Borderless Printing | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Maximum Print Size | A4 |
| Number of Paper Tray | 1 |
| Photo Printing | Yes |
| Envelope Printing | Yes |
| Scanner Type | ADF |
|---|---|
| Scan Resolution | 600 x 1200 dpi |
| Scan Modes | Color, Grayscale |
| Grayscale Depth | 16-bit/8-bit |
| Colour Depth | 16-bit/8-bit |
| File Formats | JPEG, PDF, RWA, TIFF, MTIFF, XPS, PDF/A |
| Maximum Document Scan Size | A4 |
| Duplex Scanning | Yes |
| Wireless Scanning | Yes |
| Scan to E-mail | Yes |
| Copy Resolution | 600 x 1200 dpi |
|---|---|
| Maximum Number of Copies | 99 |
| Reduction/Enlargement | 26 to 400% |
| Maximum Document Copy Size | A4 |
| Fit-to-Page | Yes |
| Fax | Yes |
|---|---|
| Fax Resolution | 300 x 300 dpi |
| Fax Memory | 50 Pages |
| Page Yield (Colour) | 180 pages |
|---|
| Wired / Wireless | Wired with Wi-Fi Connectivity |
|---|---|
| Wireless Range | Up to 10m |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Maximum Paired Devices | 1 |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Canon Print App |
| Corded/Cordless | Corded |
|---|---|
| AC Power | 100-240V, 50/60 Hz |
| Operating Temperature | 5 °C to 35 °C |
|---|---|
| Operating Humidity | 10% - 90% RH (No dew condensation) |
| Storage Temperature | 0 °C to 40 °C |
| Storage Humidity | 5% - 95% RH (No dew condensation) |
| Product Width | 43.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 29.5 cm |
| Product Height | 18.9 cm |
| Product Weight | 5.8 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###








