- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
HP LaserJet Pro MFP 3301fdw A4 All-in-One Laser Printer
HP LaserJet Pro MFP 3301fdw A4 All-in-One Laser Printer
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $492 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Elevate your productivity with the HP LaserJet Pro MFP 3301fdw A4 All-in-One Laser Printer. This versatile machine is a powerhouse for home and office use, offering exceptional printing, scanning, copying, and faxing results. With a 250-sheet input tray and a robust monthly duty cycle of up to 40,000 pages, you can effortlessly handle any workload. Plus, enjoy seamless mobile printing with compatibility with the HP Smart app, Apple AirPrint, and Mopria app.
Key Features
| Brand | HP |
|---|---|
| Product Type | Colour Laser Printers |
| Model Number | 499Q5F |
| Colour | White |
| Functions |
|
|---|---|
| Compatible Ink Cartridges/Toners | W2180A HP 218A Black Original LaserJet Toner Cartridge, W2180X HP 218X High Yield Black Original LaserJet Toner Cartridge, W2181A HP 218A Cyan Original LaserJet Toner Cartridge, W2181X HP 218X High Yield Cyan Original LaserJet Toner Cartridge, W2182A HP 2 |
| Compatible Paper Sizes | A4 |
| Compatible Paper Types | Paper (bond, brochure, colored, glossy, heavy, letterhead, light, plain, preprinted, prepunched, recycled, rough), transparencies, labels, envelopes, cardstock |
| Supported Paper Weight | 60 to 163 g/m² Paper; Up to 176 g/m² with postcards; Up to 200g/m² Glossy Papers |
| Screen-Size | 4.3" |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Print Resolution | Black (best) : Up to 600 x 600 dpi Colour (best) : Up to 600 x 600 dpi |
|---|---|
| Document Print Speed | Black (A4, normal) : Up to 25 ppm Colour (A4, normal) : Up to 25 ppm ; Black (A4, duplex) : Up to 15 ipm Colour (A4, duplex) : Up to 15 ipm |
| Ink Palette | Cyan, Magenta, Yellow, Black |
| Paper Input Capacity | Up to250 sheets |
| Paper Output Capacity | Up to 100 sheets |
| Monthly Duty Cycle | Up to 40,000 pages |
| Duplex Printing | Yes |
| Borderless Printing | Yes |
| Maximum Print Size | A4 |
| Number of Paper Tray | 2 |
| Envelope Printing | Yes |
| Scanner Type | Flatbed |
|---|---|
| Scan Resolution | Up to 300 dpi (color and monochrome, ADF); Up to 1200 dpi (color and monochrome, Flatbed) |
| Scan Speed (Pages Per Minute) | Normal (A4) : Up to 19 ppm (b&w), Up to 8 ppm (color) ; Duplex (A4) : Up to 34 ipm (b&w), up to 16 ipm (color) |
| Grayscale Depth | 24-bit / 256 |
| File Formats | JPG, PDF, PDFA, TIFF |
| Scan Area | 216 x 297 mm |
| Scan to E-mail | Yes |
| Automatic Document Feeder (ADF) | Yes |
|---|---|
| Copy Speed | Black: Up to 25 cpm, Colour: Up to 25 cpm |
| Copy Resolution | Up to 600 dpi |
| Maximum Number of Copies | Up to 999 copies |
| Reduction/Enlargement | 25 to 400% |
| Maximum Document Copy Size | A4 |
| Duplex Copying | Yes |
| Fax | Yes |
|---|---|
| Modem Transmission Speed | 33.6 kbps |
| Fax Resolution | 203 x 196 dpi |
| Fax Memory | Up to 500 pages |
| Internal Storage Capacity | 512 MB |
|---|
| Supported IEEE Standards | Wireless 802.11a/b/g/n/ac |
|---|
| Inputs | 1 Gigabit Ethernet 10/100/1000 Base-TX network; 1 Hi-Speed USB 2.0 (device); 1 Hi-Speed USB 2.0 (host); 1 Wi-Fi 802.11ac (dual band); 2 RJ-11 Fax/Modem port/phone line; Auto-crossover Ethernet |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | HP Smart app |
| Compatible Operating System | Windows 11; Windows 10; Android; iOS; macOS 12 Monterey; macOS 13 Ventura; MacOS v14 Sonoma; Linux |
| Regular Software Updates | Yes |
| Wattage/ Voltage | 220 – 240V (±10%) @ 50Hz ± 3 Hz, 60Hz |
|---|---|
| Typical Power Consumption | 5.58W |
| Operating Temperature | 15 to 30°C |
|---|---|
| Operating Humidity | 30 to 70% RH |
| Storage Temperature | 20 to 60°C |
| Product Width | 42.8 cm |
|---|---|
| Product Depth | 47.2 cm |
| Product Height | 45.5 cm |
| Product Weight | 17.1 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











