- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
HP OfficeJet Pro 9130e A4 All-in-One Inkjet Printer - White/Black (3 Months Instant Ink Included)
HP OfficeJet Pro 9130e A4 All-in-One Inkjet Printer - White/Black (3 Months Instant Ink Included)
Get more done and boost your productivity with the HP OfficeJet Pro 9130e A4 All-in-One Inkjet Printer. A must-have for both home and office use, this multifunction machine enables seamless printing, scanning, copying, and faxing from a single device. With 500-sheet input and 100-sheet output trays, it easily handles large volumes, supported by a monthly duty cycle of up to 30,000 pages. Plus, the intuitive 4.3” LCD touchscreen and simple HP Smart App setup get you up and running in minutes.
Key Features
*When using an HP Advanced Photo Paper (sold separately).
| Brand | HP |
|---|---|
| Product Type | Ink Cartridge Printers |
| Model Number | 404N0B |
| Colour | White |
| Functions |
|
|---|---|
| Compatible Ink Cartridges/Toners | 4S6W2NA HP 937 Cyan Original Ink Cartridge, 4S6W3NA HP 937 Magenta Original Ink Cartridge, 4S6W4NA HP 937 Yellow Original Ink Cartridge, 4S6W5NA HP 937 Black Original Ink Cartridge, 6C3Z9NA HP 937 CMYK Original Ink Cartridge 4-Pack |
| Compatible Paper Sizes | A4 |
| Compatible Paper Types | Tray 1: Plain Paper, HP Photo Papers, HP Matte Brochure or Professional Paper, HPMatte Presentation Paper, HP Glossy Brochure or Professional Paper, Other Photo InkjetPapers, Other Matte Inkjet Papers, Other Glossy Inkjet Papers, Thick Plain Paper,Light/R |
| Supported Paper Weight | 60 to 105 g/m² (plain); 220 to 280 g/m² (photo); 75 to 90 g/m² (envelope); 163 to 200g/m² (card) |
| Screen-Size | 4.3" |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Print Resolution | Black (best): 1200 x 1200 rendered dpi; Colour (best): Up to 4800 x 1200 optimized dpion HP Advance Photo Paper 1200 x 1200 dpi input |
|---|---|
| Document Print Speed | Black (A4, ISO): Up to 25 ppm; Colour (A4, ISO): Up to 20 ppm; Draft black (A4): Up to 39ppm; Draft colour (A4): Up to 39 ppm |
| Ink Palette | Cyan, Magenta, Yellow, Black |
| Paper Input Capacity | Up to 500 sheets |
| Paper Output Capacity | Up to 100 sheets |
| Monthly Duty Cycle | Up to 30,000 pages |
| Duplex Printing | Yes |
| Borderless Printing | Yes |
| Maximum Print Size | A4 |
| Number of Paper Tray | 2 |
| Envelope Printing | Yes |
| Scanner Type | Flatbed |
|---|---|
| Scan Resolution | Up to 1200 dpi |
| Scan Speed (Pages Per Minute) | Normal (A4): Up to 18 ipm (200 ppi, b&w); Up to 18 ipm (200 ppi, color); Duplex (A4): Up to 21 ipm (200 ppi, b&w); Up to 15 ipm (200 ppi, color) |
| Grayscale Depth | 24-bit / 256 |
| File Formats | JPG, BMP, TIFF, PDF, RTF, TXT, PNG |
| Scan Area | 216 x 297 mm |
| Scan to E-mail | Yes |
| Automatic Document Feeder (ADF) | Yes |
|---|---|
| Copy Speed | Black (ISO): Up to 23 cpm, Colour (ISO): Up to 15 cpm |
| Copy Resolution | Up to 600 dpi |
| Maximum Number of Copies | Up to 99 copies |
| Reduction/Enlargement | 25 to 400% |
| Maximum Document Copy Size | A4 |
| Duplex Copying | Yes |
| Modem Transmission Speed | 33.6 kbps |
|---|---|
| Fax Resolution | 200 x 100 dpi |
| Fax Memory | Up to 100 pages |
| Internal Storage Capacity | 512 MB |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Supported IEEE Standards | Wireless 802.11a/b/g/n/ac |
| Inputs | 1 Ethernet; 1 Hi-Speed USB 2.0 (device); 1 Hi-Speed USB 2.0 (host); 1 Wi-Fi802.11 a/b/g/n/ac (dual band); 2 RJ-11 Fax/Modem port/phone line |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | HP Smart app |
| Compatible Operating System | Windows 11; Windows 10; macOS 13 Ventura; macOS 12 Monterey; macOS 11 Big Sur;Linux; Windows Server; Chrome OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Wattage/ Voltage | 100 to 240 VAC (+/- 10%), 50/60 Hz |
|---|---|
| Typical Power Consumption | 416W |
| Operating Temperature | 5 to 40°C |
|---|---|
| Operating Humidity | 25 to 75% RH |
| Storage Temperature | 40 to 60°C |
| Product Width | 43.7 cm |
|---|---|
| Product Depth | 54.7 cm |
| Product Height | 31.8 cm |
| Product Weight | 11.8 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###








