- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
HP Smart Tank 7605 A4 All-in-One Ink Tank Printer
HP Smart Tank 7605 A4 All-in-One Ink Tank Printer
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $488 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Boost your productivity and produce excellent outputs using this HP Smart Tank 7605 All-in-One Printer. This HP printer is sleek and compact, saving space while still providing you with the same functionalities. Whether you’ll be using it for home, school, or work, this multipurpose printer can handle all of your printing, scanning, copying, and faxing needs. It also comes with wireless connectivity and ADF (Automatic Document Feeder) functions for ease of use.
Key Features
| Brand | HP |
|---|---|
| Product Type | Ink Tank Printers |
| Functions |
|
|---|---|
| Compatible Ink Cartridges/Toners | HP 32 90-ml Black bottle (~4000 pages), HP 32XL 135-ml Black bottle(~6000 pages), HP 31 70-ml Cyan bottle (~8000 pages), HP 31 70-ml Magenta bottle (~8000 pages), HP 31 70-ml Yellow bottle (~8000 pages) |
| Compatible Paper Sizes | A4; A5; A6; B5 (JIS); Envelope (DL,C5,C6,Chou#3,Chou#4); Card (Hagaki, Ofuku Hagaki) |
| Compatible Paper Types | Plain Paper, HP Photo Papers, HP Matte Brochure or Professional Paper, HP Matte Presentation Paper, HP Glossy Brochure or Professional Paper, Other Photo Inkjet Papers, Other Matte Inkjet Papers, Other Glossy Inkjet Papers, Light/Recycled |
| Printer USB Cable | Not Included (Sold Separately) |
| Screen/Panel Type | MGD (Mono Graphics Display) |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Print Resolution | Colour: 4800 x 1200 dpi, Black/White: 1200 x 1200 dpi |
|---|---|
| Document Print Speed | Colour: 9 ppm, Black/White: 15 ppm |
| Ink Palette | Cyan, Magenta, Yellow, Black |
| Paper Input Capacity | 250 Sheet |
| Paper Output Capacity | 100 Sheet |
| Monthly Duty Cycle | 6,000 |
| Duplex Printing | Yes |
| Duplex Printing Type | Automatic Duplex Printing |
| Borderless Printing | Yes |
| Maximum Print Size | A4 |
| Number of Paper Tray | 1 |
| Photo Printing | Yes |
| Envelope Printing | Yes |
| Scanner Type | Flatbed & ADF |
|---|---|
| Scan Resolution | Up to 1200 dpi |
| Scan Speed (Pages Per Minute) | Colour: Up to 200 ppi, Mono: Up to 200 ppi |
| Scan Speed (Impressions Per Minute) | Colour: Up to 3.5 ipm, Mono: Up to 8 ipm |
| Grayscale Depth | 24 Bit |
| File Formats | PDF, BMP, PNG, TIF, JPG |
| Scan Area | 21.6 x 29.7mm |
| Maximum Document Scan Size | A4 |
| Auto Scan Mode | Yes |
| Network Scan | Yes |
| Wireless Scanning | Yes |
| Scan to E-mail | Yes |
| Copy Resolution | Up to 600 dpi |
|---|---|
| Maximum Number of Copies | Up to 99 copies |
| Reduction/Enlargement | 25 to 400% |
| First Copy-Out Time | As fast as 14 Sec |
| Duplex Copying | Yes |
| Borderless Copy | Yes |
| Fit-to-Page | Yes |
| Fax | Yes |
|---|---|
| Modem Transmission Speed | 33.6Kbps |
| Fax Resolution | 300 x 300 dpi |
| Fax Memory | Up to 100 Pages |
| Internal Storage Capacity | 256 MB |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Connectivity Type | Ethernet, Wifi, Bluetooth |
| Maximum Paired Devices | 3 |
| DC Power | Inputvoltage: 100 to240 VAC(+/-10%), 50/60 Hz(+/-3 Hz) |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 1.10W |
| Product Width | 45.3 cm |
|---|---|
| Product Depth | 44.1 cm |
| Product Height | 25 cm |
| Product Weight | 7.6 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











