- Cart is empty
Huawei Band 11 Fitness Tracker - Black Polymer Case with Fluoroelastomer Strap (Bluetooth)
Huawei Band 11 Fitness Tracker - Black Polymer Case with Fluoroelastomer Strap (Bluetooth)
Find balance throughout your busy day and be in full control of your wellness goals with the Huawei Band 11 Fitness Tracker. A great companion for your everyday activities, this device helps you seamlessly monitor your workouts, sleep, heart rate, stress, and even emotional well-being. It also provides instant call and text notifications, so you’re always connected on the go. Plus, this smart device delivers up to 14 days of battery life, so you can spend less time charging and more time enjoying your day.
Key Features
1 Outdoor cycle is only supported when used with a phone that supports GNSS and runs HarmonyOS 2/iOS 13.0 or later.
2 This product is not intended for medical use. All data, results, and tips are for reference only and should not be used as a basis for diagnosis or treatment. They are only intended for the purposes of fitness and general health and wellness, and are not meant for management, diagnosis, or monitoring of any diseases.
3 This feature will be available via OTA update. This product is not intended for medical use. All data, results, and tips are for reference only and should not be used as a basis for diagnosis or treatment.
4 Emotional well-being is not intended for medical use. All monitoring data and results are for reference only and should not be used as a basis for medical diagnosis or treatment. This data isn't available at certain times, such as during sleep or exercise. This feature is not available when connected to a 32-bit Android phone.
5 This feature supports three states of pet-themed watch faces: Pleasant, Neutral, and Unpleasant. The display of these is not associated with the user's actual emotional state.
6 This feature is available when you enable Sync Calendar to band in the Huawei Health app under App management > Calendar.
7 This feature is only available when the product is linked with the HUAWEI Health app.
8 Only available when paired with a phone running Android 11+/EMUI 8.1/HarmonyOS 2/iOS 13.0 or later and installed with the Huawei Health app. Actual feature availability may vary depending on the phone model and operating system.
9 This feature is available when the location services are enabled in the Huawei Health app.
10 Only available on the latest version of the Huawei Health app. Each account can follow up to 10 people and have a maximum of 20 followers.
11 More watch faces are available to download from the Watch Face Store, including paid watch faces. Watch faces may be removed or adjusted due to copyright concerns. Please refer to the listings in the Huawei Health app.
| Brand | Huawei |
|---|---|
| Product Type | Fitness Trackers |
| Model Number | 55020GUS |
| Colour | Black |
| Screen/Panel Type | AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode) |
|---|---|
| Screen-Size | 1.62" |
| Screen Resolution | 286 x 482 |
| Maximum Brightness | 1500 nits |
| Touchscreen | Yes |
| Watch Operating System | HarmonyOS |
|---|---|
| Strap Type | Fluoroelastomer Strap |
| Smart Watch General Features |
|
| Smartphone Compatibility | Android, Apple iPhone |
| Changeable Bands | Available Separately |
| Cellular Connection | Yes |
|---|
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 300 mAh |
| Battery Life | Up to 14 days |
| Charging Method | Magnetic Charger |
|---|---|
| Standard Charging | 5V/1A |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Water Resistance Depth | 5 ATM |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Huawei Health App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Mobile |
| Operating Temperature | 0℃ to 35℃ |
|---|
| Product Width | 2.8 cm |
|---|---|
| Product Depth | 4.2 cm |
| Product Height | 0.8 cm |
| Product Weight | 0.02 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
With Product CareTM you have certainty that your product is covered for a specific period of time. If, during the Product CareTM term, your product fails to operate as a result of an Eligible Fault*, we will provide a one-off replacement of Your Product.
Our experienced support team ensures that the assessment, replacement or remedy process under your Product CareTM is a convenient experience. Whether you are experiencing a product fault or needing toll free technical assistance, our team is here to provide support every step of the way.
Redeem exclusive Additional Benefits which will help you maintain your product and assist in an additional purchase.
There are exclusions and limitations to Product CareTM. This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Learn more about Product CareTM.
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









