- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 15th April 2026 until midnight Wednesday 13th May 2026.
Garmin Epix Pro (Gen 2) Smartwatch - Carbon Grey DLC Titanium Case with Black Band (47mm Case, GPS, Bluetooth, Sapphire Edition)
Garmin Epix Pro (Gen 2) Smartwatch - Carbon Grey DLC Titanium Case with Black Band (47mm Case, GPS, Bluetooth, Sapphire Edition)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $967 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Experience the epic tracking performance offered by Garmin Epix Pro (Gen 2) Smartwatch! A great partner for active individuals, this innovative smartwatch packs an array of sports, workouts, and other training metric features. It also provides all-day wellness monitoring, so you can stay on top of your health at all times. Plus, it incorporates cutting-edge Satiq Technology and Multi-Band GNSS for accurate navigation anywhere you are.
Key Features
*This is not a medical device, and the data presented is intended to be a close estimation of metrics tracked; Pulse Ox is not available in all countries.
| Brand | Garmin |
|---|---|
| Product Type | Smart Watches |
| Model Number | 010-02803-12 |
| Screen/Panel Type | AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode) |
|---|---|
| Screen-Size | 1.3" |
| Screen Resolution | 416 x 416 |
| Touchscreen | Yes |
| Case Size | 47 mm |
|---|---|
| Wrist Size | 125 - 208 mm |
| Smart Watch General Features |
|
| Smartphone Compatibility | Android, iOS |
| Changeable Bands | Available Separately |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Battery Life | Up to 16 days (42 hours with GPS On) |
| Charging Method | Cable |
|---|
| Connectivity Type | Bluetooth, ANT+, Wi-Fi |
|---|---|
| Bluetooth Version | v5.0 |
| Durability Feature | Water Resistant, Splashproof |
|---|
| GPS | Yes |
|---|
| Product Width | 4.70 cm |
|---|---|
| Product Depth | 1.45 cm |
| Product Height | 4.70 cm |
| Product Weight | 0.08 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 15th April 2026 until midnight Wednesday 13th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







