- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Friday 1st May 2026 until midnight Sunday 31st May 2026.
Garmin Forerunner 265 Running Smartwatch - Whitestone/Tidal Blue (46mm Case, GPS, Bluetooth)
Garmin Forerunner 265 Running Smartwatch - Whitestone/Tidal Blue (46mm Case, GPS, Bluetooth)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $698 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Go beyond your limits and have a closer look at your wellness like never before with the Garmin Forerunner 265 Running Smartwatch. Your key to an effective active lifestyle, this device features a plethora of useful functions such as Morning Report, Advanced Training Metrics, Recovery Insights, HRV Status, Daily Suggested Workouts, Garmin Coach, Cross Training, Pacepro, and more. It also highlights multiple sensors built to monitor your heart rate, blood oxygen saturation, energy, sleep, stress, recovery time, and women’s health, so you are well informed of your wellness 24/7. Plus, this smartwatch lets you save songs from various music services, allowing you to enjoy phone-free listening while you run.
Key Features
*This is not a medical device and is not intended for use in the diagnosis or monitoring of any medical condition; see Garmin.com/ataccuracy. Pulse Ox not available in all countries.
**When paired with your compatible smartphone. For safety and tracking features requirements and limitations, see Garmin.com/safety.
***To know more about the current supported country, payment network, and issuing bank information proceed to garmin.com/en-NZ/garmin-pay. For activity tracking accuracy, please head over to garmin.com/en-NZ/legal/atdisclaimer.
| Brand | Garmin |
|---|---|
| Product Type | Smart Watches |
| Model Number | 010-02810-11 |
| Colour | White |
| Screen/Panel Type | AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode) |
|---|---|
| Screen-Size | 1.3" |
| Screen Resolution | 416 x 416 |
| Touchscreen | Yes |
| Watch Operating System | watchOS |
|---|---|
| Strap Type | Silicone |
| Case Size | 46 mm |
| Wrist Size | Fits wrists with a circumference of 135-205 mm |
| Smart Watch General Features |
|
| Smartphone Compatibility | Android, Apple iPhone |
| Changeable Bands | Available Separately |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 250 mAh |
| Battery Life | Up to 13 days in smartwatch mode, Up to 20 hours in GPS mode |
| Charging Method | Garmin proprietary plug charger |
|---|
| Sensors | GPS, Barometric Altimeter, Compass, Gyroscope, Accelerometer |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi, ANT+ |
| GPS | Yes |
|---|
| Product Width | 4.61 cm |
|---|---|
| Product Depth | 1.29 cm |
| Product Height | 4.61 cm |
| Product Weight | 0.046 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Friday 1st May 2026 until midnight Sunday 31st May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###


















