- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
Garmin Index Smart Blood Pressure Monitor - Black (010-02464-03)
Garmin Index Smart Blood Pressure Monitor - Black (010-02464-03)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $288 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Keep your cardiovascular health in check with the help of the Garmin Index Smart Blood Pressure Monitor. Ideal for individuals who prioritise wellness, this device lets you easily track blood pressure and heart rate whenever you need. It also supports the Garmin Connect app, so you can sync your readings and share reports via your smartphone. Plus, it comes with adjustable cuffs to fit a variety of users.
Key Features
| Brand | Garmin |
|---|---|
| Product Type | Health Monitoring |
| Model Number | 010-02464-03 |
| Colour | Black |
| Product Designation | Arm blood pressure monitor |
|---|---|
| Number of Memory Spaces | Up to 100+ measurements on-device between synchronisations |
| Cuff Size | Arm circumference 22-42cm |
| Maximum Number of User | Up to 16 |
|---|
| Screen/Panel Type | OLED (Organic Light-Emitting Diode) |
|---|---|
| Screen-Size | 1.3" |
| Screen Resolution | 128 x 64 |
| Battery Type | AAA Battery |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Battery Life | Up to 9 months |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Garmin Connect App |
| Compatible Mobile Operating System | Android, iOS |
| Product Width | 5.8 cm |
|---|---|
| Product Depth | 4.7 cm |
| Product Height | 14.5 cm |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











