- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 13th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
Withings BPM Core Wireless Blood Pressure Monitor - White (WPM-04-AU)
Withings BPM Core Wireless Blood Pressure Monitor - White (WPM-04-AU)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $445 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Keep an eye on your heart health with the help of the Withings BPM Core Wireless Blood Pressure Monitor. Smart and versatile, this 3-in-1 device works as a BPM for tracking your heart rate, a digital stethoscope for identifying abnormal heart sounds, and an electrocardiogram for detecting atrial fibrillation. It is also easy to use, offering instant colour-coded feedback and seamless syncing via the Withings companion app.
Key Features
*Withings App available on iOS (iOS 14 and higher) and Android (10.0 and higher).
**Sharing of ECG records to healthcare providers only available on iOS.
| Brand | Withings |
|---|---|
| Product Type | Blood Pressure Monitors |
| Model Number | WPM-04-AU |
| Colour | White |
| Product Designation | Arm Blood Pressure Monitor |
|---|---|
| Number of Memory Spaces | Unlimited via app |
| Cuff Size | 22-42cm |
| Cuff Position Control | Yes |
| Arrhythmia Detection | Yes |
| Incorrect Usage Message | Yes |
| Risk Indicator | Yes |
| Screen/Panel Type | LCD (Liquid Crystal Display) |
|---|
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Life | Up to 6 months |
| Charging Method | Micro-USB |
|---|---|
| Charge Time | Approx. 60 mins |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Maximum Paired Devices | Up to 8 measurements on-device between synchronizations |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Withings App |
| Regular Software Updates | Yes |
| Product Width | 19 cm |
|---|---|
| Product Depth | 5.5 cm |
| Product Height | 13.5 cm |
| Product Weight | 0.45 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 13th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









