- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 05/05/2026.
Shark StainStriker Portable Carpet & Upholstery Cleaner - White (PX200ANZ)
Shark StainStriker Portable Carpet & Upholstery Cleaner - White (PX200ANZ)
Say goodbye to unsightly stains and hello to a spotless home with the Shark StainStriker Portable Carpet & Upholstery Cleaner. Featuring powerful suction and multiple head attachments, this lightweight unit effortlessly tackles tough dirt and residue without needing any chemical premix. It is also backed up by Stain-Striker Dual-Activated Technology, which brilliantly mixes formulas upon contact to deliver exceptional stain elimination. Plus, this machine’s compact design makes it easy to use anytime, anywhere, allowing you to freshen up rugs, furniture, carpeted stairs, and more with minimal effort.
Key Features
| Brand | Shark |
|---|---|
| Product Type | Spot Cleaner |
| Model Number | PX200ANZ |
| Colour | White |
| Vacuum Type | Deep Cleaner |
|---|---|
| Surface Recommendation | Designed for Carpets, Rugs, Upholstery & Fabrics. |
| Water Tank Capacity (Mop & Shampooer) | 1.2L |
| Dirty Water Tank Capacity (Shampooers) | 0.72L |
| Vacuums & Floorcare Feature |
|
| Brushes & Tools Feature |
|
|---|
| Hose Length | 1.31m |
|---|
| Sample Solutions | Included |
|---|---|
| Solution Size | 1 x Shark Stainstriker OXY Multiplier Formula 354ml, 1 x Shark CarpetXpert Deep Clean Pro 177ml |
| Corded or Cordless | Corded |
|---|---|
| Cord Length | 3.6m |
| Wattage/Voltage | 450W / 120V |
| Product Width | 30 cm |
|---|---|
| Product Depth | 26 cm |
| Product Height | 30 cm |
| Product Weight | 3.94 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 05/05/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











