- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
TP-Link Deco X10 AX1500 Dual-Band Mesh Wi-Fi 6 System - 2 Pack (White)
TP-Link Deco X10 AX1500 Dual-Band Mesh Wi-Fi 6 System - 2 Pack (White)
Experience a future-proofed Wi-Fi network and expand your connectivity with this 2-Pack TP-Link Deco X10 AX1500 Dual-Band Mesh Wi-Fi 6 System! Boasting a Dual-Band Wi-Fi 6 connectivity, this nifty device can provide speeds of up to 1,500 Mbps. It can also handle up to 120 devices and has a wide coverage of up to 360 m², perfect for your various Wi-Fi needs. Plus, this router offers extra security with HomeShield to keep your data and devices safe from online threats.
Key Features
*HomeShield includes the Free Basic Plan. Fees apply for the Pro Plan. Visit tp-link.com/homeshield for more information.
| Brand | TP-Link |
|---|---|
| Product Type | Mesh Networking |
| Model Number | Deco X10(2-pack) |
| Colour | White |
| Operation Modes |
|
|---|---|
| Wi-Fi Speed (2.4 GHz) | 300 Mbps (802.11n) |
| Wi-Fi Speed (5 GHz) | 1201 Mbps (802.11ax) |
| Antenna Placement | Internal |
| Number of Internal Antenna | 2 |
| Wi-Fi Coverage | 360 Square Meters |
| Wi-Fi Encryption | WPA-Personal, WPA2-Personal, WPA3-Personal |
| Router Ports | 2 Gigabit ports per Deco unit (WAN/LAN auto-sensing) |
| Supported Protocols | IPv4, IPv6 |
| Guest Network Support | Yes |
| MU-MIMO Support | 2×2 MU-MIMO: Simultaneously communicates with multiple MU-MIMO clients |
| Beamforming Support | Yes |
| Firewall Support | SPI Firewall |
| Transmit Power | CE: 2.4 GHz <20 dBm, 5 GHz) <30 dBm. FCC: 2.4 GHz <30 dBm, 5 GHz <30 dBm |
| WAN Types | Dynamic IP, Static IP, PPPoE, PPTP, L2TP |
| Reset Button | Yes |
| Quality of Service (QoS) | Yes |
| Parental Control | Yes |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
|---|---|
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 6 |
| Supported IEEE Standards | 802.11ax/ac/n/a 5 GHz, 802.11n/b/g 2.4 GHz |
| Certifications | CE, FCC, RoHS, JPA, JRF, VCCI, NCC, BSMI |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | TP-Link Deco |
| Compatible Mobile Operating System | Android 5.0 or later, iOS 9.0 or later |
| Corded/Cordless | Corded |
|---|---|
| Wattage/ Voltage | 100-240V ~ 50-60Hz 0.6A |
| Maximum Power Consumption | 11.5W |
| Operating Temperature | 0℃~40℃ (32℉ ~104℉) |
|---|---|
| Operating Humidity | 10%~90% non-condensing |
| Storage Temperature | -40℃~60℃ (-40℉ ~140℉) |
| Storage Humidity | 5%~90% non-condensing |
| Product Width | 11.0 cm |
|---|---|
| Product Depth | 11.4 cm |
| Product Height | 11.0 cm |
| Product Weight | 0.4 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###












