- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
TP-Link Archer AX53 AX3000 Dual-Band Wi-Fi 6 Router - Black
TP-Link Archer AX53 AX3000 Dual-Band Wi-Fi 6 Router - Black
Take advantage of the blazing-fast speeds, wide coverage, and increased capacity offered by the TP-Link Archer AX53 AX3000 Dual-Band Wi-Fi 6 Router! A perfect solution for your internet connectivity needs, this unit packs a powerful CPU that seamlessly handles multiple bandwidth-intensive tasks. It also offers various cutting-edge features, such as WPA3, TP-Link HomeShield, OFDMA technology, and Alexa compatibility.
Key Features
*EasyMesh router and range extenders are sold separately.
| Brand | TP-Link |
|---|---|
| Product Type | Wireless Modem Routers |
| Model Number | Archer AX53 |
| Colour | Black |
| Operation Modes |
|
|---|---|
| Wi-Fi Speed (2.4 GHz) | 574Mbps |
| Wi-Fi Speed (5 GHz) | 2402Mbps |
| Antenna Placement | External |
| Number of External Antenna | 4 |
| Wi-Fi Encryption | WPA, WPA2, WPA3, WPA/WPA2-Enterprise |
| VPN Support | Yes |
| Router Ports | 1 × Gigabit WAN Port, 4 × Gigabit LAN Ports |
| Supported Protocols | IPv4, IPv6 |
| Guest Network Support | Yes |
| Beamforming Support | Yes |
| WPS Support | Yes |
| Firewall Support | SPI Firewall, Access Control, IP & MAC Binding, Application Layer Gateway, HomeShield Security, Real-Time IoT Protection, Malicious Site Blocker, Intrusion, Prevention System, DDoS Attack Prevention, Home Network Scanner |
| LED Indicator | Power, WiFi |
| Reset Button | Yes |
| Game Boost/ Acceleration | Yes |
| Quality of Service (QoS) | Yes |
| Parental Control | Yes |
| Number of Ethernet Port | 5 |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
|---|---|
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 6 |
| Supported IEEE Standards | IEEE 802.11ax/ac/n/a (5 GHz), IEEE 802.11ax/n/b/g (2.4 GHz) |
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
|---|
| Operating Temperature | 0℃~40℃ |
|---|---|
| Operating Humidity | 10%~90% non-condensing |
| Product Width | 33 cm |
|---|---|
| Product Depth | 24 cm |
| Product Height | 7.3 cm |
| Product Weight | 0.72 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







