- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
Arlo Essential XL (2nd Gen) 2K Indoor/Outdoor Wire-Free Security Camera - 3 Pack
Arlo Essential XL (2nd Gen) 2K Indoor/Outdoor Wire-Free Security Camera - 3 Pack
Clearance Item | Not available in all stores
Stocks are limited and not available in all stores. Purchase online or instore today to secure your product. Availability can change quickly – please contact your local store or use our Contact Us page for the most up‑to‑date information.
Experience enhanced home security with this 3-Pack Arlo Essential XL (2nd Gen) 2K Indoor/Outdoor Wire-Free Security Camera! Each device boasts 2K video, 130° Field of View, 12x digital zoom, colour night vision, and an integrated spotlight, ready to provide clear footage of your property day or night. It also highlights up to 4x more battery life, so it stands guard for longer.
Key Features
*Battery life will vary with settings, use, activity captured and environment. 4x longer when compared to the Essential Outdoor Camera.
**This Arlo Secure service may require a paid subscription after the trial period, and some Arlo Secure services may be unavailable in certain regions. For current information on features that need a paid subscription, visit www.arlo.com/arlosecure.
| Brand | Arlo |
|---|---|
| Product Type | Security Cameras |
| Model Number | VMC3352-100AUS |
| Colour | White |
| Night Vision | Yes |
|---|---|
| Spotlight | Yes, 6200K, 42Lux@1M |
| Siren | Yes |
| Event Trigger | Yes |
| Motion Detection | Yes |
| Detection Range | Up to 300 feet line of sight |
| Output Notification | Push Notifications |
| Out of Range Alert | Yes |
| Low Battery Alert | Yes |
| LED Indicator | Power |
| Use Option | Indoor & Outdoor |
|---|---|
| Number of Cameras | 3 |
| Field of View | 130-degree diagonal |
| Digital Zoom | 12x |
| Camera Resolution | Up to 2560x1440 (2K) |
| Sensor Type | 4 Megapixels |
| Sensor Size | 1/2.7 inch |
| Video Format | 2K, 1080p, 720p |
|---|---|
| Recording Modes | Audio, Continuous, Event, Loop, Manual, Motion Detection |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|
| Two-Way Audio | Yes |
|---|
| Built-In Microphones | Yes |
|---|
| Rechargeable | Yes |
|---|---|
| Battery Indicator | Yes |
| Battery Life | Up to 24 Months |
| Charging Method | DC-In |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Durability Feature | Water Resistant, Splash Resistant, Dust Resistant |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Arlo Secure: Home Security |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Regular Software Updates | Yes |
| Operating Temperature | Minimum: -4° F (-20° C), Maximum: 113° F (45° C) |
|---|
| Product Width | 8 cm |
|---|---|
| Product Depth | 10 cm |
| Product Height | 10 cm |
| Product Weight | 0.4 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###

















