- Cart is empty
Eufy Cam Solo S40 Pro 2K Outdoor Wireless Smart Security Camera with Spotlight - 1 Pack (White)
Eufy Cam Solo S40 Pro 2K Outdoor Wireless Smart Security Camera with Spotlight - 1 Pack (White)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $498 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Enhance the way you guard your home with the Eufy Cam Solo S40 Pro 2K Outdoor Wireless Smart Security Camera with Spotlight! It offers brilliant 2K video resolution, full-colour night vision, an 8m surveillance range, and two-way audio, making it a practical home security solution. This SoloCam is also integrated with a solar panel, so you can have uninterrupted power without the need for any charging. Plus, it offers effortless installation for convenient placement and monitoring throughout your property.
Key Features
*Actual speed may vary depending on the quality of available internet / Wi-Fi.
**Push notifications with thumbnail previews require thumbnail preview images to be temporarily stored in the cloud.
| Brand | Eufy |
|---|---|
| Product Type | Security Cameras |
| Model Number | T8124CW1 |
| Night Vision | Yes |
|---|---|
| Siren | Yes |
| Event Trigger | Yes |
| Motion Detection | Yes |
| Detection Range | Up to 10m |
| Output Notification | Push Notifications |
| Out of Range Alert | Yes |
| Low Battery Alert | Yes |
| LED Indicator | Yes |
| Use Option | Outdoor |
|---|---|
| Field of View | 135° |
| Internal Storage Capacity | 8 GB |
|---|---|
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Capacity | Up to 128 GB |
| Memory Card Included | No (Sold Separately) |
| Video Format | 2K |
|---|---|
| Recording Limit | Up to 2 minutes |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 1 |
| Two-Way Talk | Yes |
|---|
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Battery Life | Up to 180 days |
| Wired / Wireless | Wire Free |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Durability Feature | Water Resistant, Waterproof, Dust Resistant |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Eufy Security App |
| Compatible Mobile Operating System | Android, iOS |
| Operating Temperature | -20°C to 50°C |
|---|
| Product Width | 9.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 12.2 cm |
| Product Height | 6.4 cm |
| Product Weight | 0.48 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











