- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Thursday 30th April 2026 until midnight Tuesday 12th May 2026.
Honor 400 Pro 5G 512GB Smartphone - Lunar Grey (Open Network)
Honor 400 Pro 5G 512GB Smartphone - Lunar Grey (Open Network)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $949 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Revel in the next-level efficiency and intelligence offered by the Honor 400 Pro 5G 512GB Smartphone. A trusty companion for your daily tasks, this device lets you take advantage of myriad AI features to help optimise the way you work and play. It also highlights a 200MP Ultra-Clear AI Camera System, so you can capture every moment with pro-grade clarity. Plus, it utilises a powerful silicon-carbon battery to keep you connected for longer.
Key Features
*The phone is not professionally water resistant. It is splash-proof, water-resistant and dust-proof under normal use. It has been tested under controlled laboratory conditions and reaches the IP69 and IP68 level in accordance with GB/T 4208-2017 (China) / IEC 60529 (international) standards.
| Brand | Honor |
|---|---|
| Product Type | Android Phones |
| Model Number | 5109BYWU |
| Colour | Grey |
| Screen/Panel Type | AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode) |
|---|---|
| Screen-Size | 6.7" |
| Screen Resolution | 1920 x 1280 |
| Screen Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Response Time | 1 ms |
| Pixel Density (Pixels per inch) | 460 ppi |
| Maximum Brightness | 5000 nits |
| Processor Brand | Qualcomm |
|---|---|
| Chipset | Snapdragon 8 Gen 3 |
| Processor Type | Octa-Core |
| Processor Model | SM8650-AB |
| Processor Speed | 1 x 3.0 GHz, 5 x 2.95 GHZ, 2 x 2.0 GHz |
| Rear Camera Type | Triple |
|---|---|
| Main Rear Camera | 200 MP |
| Additional Rear Cameras | 50 MP + 12 MP |
| Camera Flash | Yes |
| Front Facing Camera Type | Dual |
|---|---|
| Front Facing Camera | 50 MP |
| Additional Front Facing Cameras | 2 MP |
| RAM Capacity | 12 GB |
|---|---|
| Internal Storage Type | SSD |
| Internal Storage Capacity | 512 GB |
| Operating System | Android |
|---|---|
| Android Version | MagicOS 9.0 (Based on Android 15) |
| Open Network | Yes |
|---|---|
| Cellular Network | 5G |
| Number of SIM | Dual SIM |
|---|---|
| SIM Type/Size | Nano SIM |
| SIM Slot Type | SIM 1 + SIM 2 or e-SIM |
| Headphone Included | No |
|---|---|
| Headphone Jack Type | USB Type-C |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|
| Built-In Microphones | Yes |
|---|
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 6000 mAh |
| Charging Method | USB Type-C |
|---|---|
| Wireless Charging Enabled | Yes |
| Wireless Charging Power | 50W |
| Fast Wireless Charging Enabled | Yes |
| Biometric Authentication | Fingerprint, Facial Recognition |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| USB Port | 1x USB Type-C |
|---|
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Google Assistant |
| Durability Feature | IP68, IP69, Water Resistant |
|---|
| GPS | Yes |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Product Width | 7.6 cm |
|---|---|
| Product Depth | 0.8 cm |
| Product Height | 16 cm |
| Product Weight | 0.2 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Thursday 30th April 2026 until midnight Tuesday 12th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





