- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 1 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Thursday 30th April 2026 until midnight Tuesday 30th June 2026.
OPPO Reno13 Pro 5G 512GB Smartphone - Graphite Grey (Open Network)
OPPO Reno13 Pro 5G 512GB Smartphone - Graphite Grey (Open Network)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,099 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Key Features
*OPPO Reno13 5G is not designed for professional diving, and its waterproof performance may diminish over time. We recommend using a professional waterproof case for underwater photography. The waterproofness of the device only supports fresh water, please do not put the mobile phone in seawater without the case. The depth for underwater shooting should not exceed 2 meters, and the duration should be no longer than 30 minutes.
**BeaconLink is part of the various software versions and may vary according to the time and place (region) of the launch of the different software versions. Please refer to the functions and pages in the actual version.
| Brand | OPPO |
|---|---|
| Product Type | Android Phones |
| Model Number | CPH2697 GREY |
| Colour | Grey |
| Model | OPPO Reno13 Pro |
|---|
| Screen/Panel Type | AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode) |
|---|---|
| Screen-Size | 6.8" |
| Screen Resolution | 2800 x 1272 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Pixel Density (Pixels per inch) | 450 ppi |
| Typical Brightness | 600 nits |
| Maximum Brightness | 1200 nits |
| Processor Brand | MediaTek |
|---|---|
| Chipset | Dimensity 8350 |
| Processor Type | Octa-Core |
| Processor Model | MT6897 |
| Processor Speed | 3.35 GHz |
| Rear Camera Type | Triple |
|---|---|
| Main Rear Camera | 50 MP |
| Additional Rear Cameras | 50MP+ 8MP |
| Rear Camera Video Quality | 4K(3840 x 2160) @60fps |
| Camera Flash | Yes |
| Front Facing Camera Type | Single |
|---|---|
| Front Facing Camera | 50 MP |
| Front Camera Video Quality | 4K(3840 x 2160) @60fps |
| RAM Capacity | 12 GB |
|---|---|
| RAM Type | LPDDR5X |
| Internal Storage Type | Universal Flash Storage (UFS) |
| Internal Storage Capacity | 512 GB |
| Expandable Memory | No |
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| Android Version | ColorOS 15.0 |
| Open Network | Yes |
|---|---|
| Cellular Connection | Yes |
| Cellular Network | 5G |
| Number of SIM | Dual SIM |
|---|---|
| SIM Type/Size | Nano SIM |
| SIM Slot Type | SIM 1 + SIM 2 or e-SIM |
| Headphone Included | No |
|---|---|
| Headphone Jack Type | USB Type-C |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 2 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 3 |
| Battery Type | Lithium Polymer (LiPo) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 5800 mAh |
| Battery Life | Up to 1 day |
| Charging Method | USB Type-C |
|---|---|
| Charge Time | Approx. 47 mins |
| Quick Charging Time | 50% in 20 minutes |
| Standard Charging | 10W |
| Fast Wired Charging Enabled | Yes |
| Fast Wired Charging | 80W |
| Biometric Authentication | Fingerprint, Facial Recognition |
|---|---|
| Sensors | Proximity sensor, Ambient light sensor, Colour temperature sensor, E-compass, Accelerometer, Gyroscope, In-display optical fingerprint sensor, Infrared remote control |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Range | Up to 10m |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz, 5 GHz & 6 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 6E |
| Supported IEEE Standards | 802.11ax (a/b/g/n/ac) |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v5.4 |
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Google Assistant |
| Durability Feature | IP69, IP68, Water Resistant |
|---|
| GPS | Yes |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Product Width | 7.6 cm |
|---|---|
| Product Depth | 0.75 cm |
| Product Height | 16.3 cm |
| Product Weight | 0.19 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 1 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Thursday 30th April 2026 until midnight Tuesday 30th June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







