- Cart is empty
Samsung Galaxy A06 5G 128GB Smartphone - Black (Spark/Open Network) with Prepay SIM Card
Samsung Galaxy A06 5G 128GB Smartphone - Black (Spark/Open Network) with Prepay SIM Card

Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Get more room to work, play, and stream with the Samsung Galaxy A06 5G 128GB Smartphone. Built to maximise every moment, this device highlights an expansive 6.4-inch LCD that makes everyday digital tasks more comfortable and engaging. It is also powered by a MediaTek Dimensity 6300 processor to ensure smooth and reliable performance. Plus, it flaunts a stylish design with an IP54 rating, so you can confidently bring your phone anywhere you go.
Key Features
*Other colour options not included.
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Type | Android Phones |
| Model Number | HDSAMA066BBKBU |
| Colour | Black |
| Series | Samsung Galaxy A |
|---|---|
| Model | Samsung Galaxy A06 |
| Screen/Panel Type | LCD (Liquid Crystal Display) |
|---|---|
| Screen-Size | 6.7" |
| Screen Resolution | 1600 x 720 |
| Screen Aspect Ratio | 20:9 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Pixel Density (Pixels per inch) | 262 ppi |
| Processor Brand | MediaTek |
|---|---|
| Chipset | Dimensity 6300 |
| Processor Type | Octa-Core |
| Processor Speed | 2 x 2.4 GHz, 6 x 2.0 GHz |
| Rear Camera Type | Dual |
|---|---|
| Main Rear Camera | 50 MP |
| Additional Rear Cameras | 2 MP |
| Rear Camera Video Quality | FHD (1920 x 1080)@60fps |
| Slow Motion | 120fps @HD |
| Front Facing Camera Type | Single |
|---|---|
| Front Facing Camera | 8 MP |
| Front Camera Video Quality | FHD (1920 x 1080)@60fps |
| RAM Capacity | 4 GB |
|---|---|
| Internal Storage Type | Flash Storage |
| Internal Storage Capacity | 128 GB |
| Expandable Memory | Yes |
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Capacity | Up to 1 TB |
| Memory Card Included | No (Sold Separately) |
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| Android Version | One UI 7 |
| Open Network | Yes |
|---|---|
| Cellular Connection | Yes |
| Cellular Network | 5G |
| Network Support | Spark |
| Number of SIM | Dual SIM |
|---|---|
| SIM Type/Size | Nano SIM |
| SIM Slot Type | SIM 1 + Hybrid (SIM or MicroSD) |
| SIM Included | Yes, Spark SIM Included |
| Headphone Included | No |
|---|---|
| Headphone Jack Type | 3.5mm Headphone Jack |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 5000 mAh |
| Battery Life | Up to 34 hours |
| Charging Method | USB Type-C |
|---|---|
| Charge Time | 25W |
| Sensors | Accelerometer, Fingerprint Sensor, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Supported IEEE Standards | 802.11ac (a/b/g/n) |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|
| IP Rating | IP54 |
|---|
| GPS | Yes |
|---|
| Product Width | 7.7 cm |
|---|---|
| Product Depth | 0.8 cm |
| Product Height | 16.7 cm |
| Product Weight | 0.19 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









