- Cart is empty
Samsung Galaxy A17 5G 128GB Smartphone - Black (2degrees/Open Network) with Prepay SIM Card
Samsung Galaxy A17 5G 128GB Smartphone - Black (2degrees/Open Network) with Prepay SIM Card

Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Get ready for an epic mobile experience without breaking the bank with the Samsung Galaxy A17 5G. A practical device for everyday life, this smartphone is packed with an immersive 6.7” FHD screen, a triple camera system with OIS technology, and Gemini Live support for smarter, faster responses on the go. It also highlights an IP54 rating with Corning Gorilla Glass Victus, keeping the device safe from daily wear and tear.
Key Features
1Other colour options are sold separately.
2Results may vary depending on shooting conditions, including multiple subjects, being out of focus, or moving subjects. '2.5× brighter' refers to low-light photo performance compared to the previous model.
3Actual battery life varies by network environment, features and apps used, frequency of calls and messages, number of times charged, and many other factors.
4Galaxy A17 5G is rated as IP54. Based on lab test conditions, the device is sprayed by 10 litres of fresh water per minute for 5 minutes at all angles. Not advised for beach or pool use. The water and dust resistance of the device is not permanent and may diminish over time due to normal wear and tear. Corning® Gorilla® Glass Victus® is applied to the front of the device.
5Galaxy A17 5G will be supported with six generations of OS upgrades and six years of security updates from the first global launch date. The OS upgrade and security update policies specified above are subject to change.
65G services and functionality are dependent upon the network provider and are only supported in 5G network-enabled locations. Actual speed may vary by country, carrier, data plan, network/user environment, content provider and other factors.
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Type | Android Phones |
| Model Number | SM-A176BZKHXNZ |
| Colour | Black |
| Screen/Panel Type | FHD (Full High Definition) |
|---|---|
| Screen-Size | 6.7" |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Processor Brand | MediaTek |
|---|---|
| Chipset | Dimensity 6300 |
| Processor Type | Octa-Core |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Processor Turbo Speed | 2.2 GHz |
| Graphics Processing Unit (GPU) | ARM Mali-G57 Graphics |
|---|
| Rear Camera Type | Triple |
|---|---|
| Main Rear Camera | 50 MP |
| Additional Rear Cameras | 5 MP + 2 MP |
| Rear Camera Video Quality | FHD (1920 x 1080)@30fps |
| Camera Flash | Yes |
| Front Facing Camera Type | Single |
|---|---|
| Front Facing Camera | 13 MP |
| RAM Capacity | 4 GB |
|---|---|
| Internal Storage Type | SSD |
| Internal Storage Capacity | 128 GB |
| Expandable Memory | Yes |
| Memory Card Type | microSD |
| Memory Card Capacity | Up to 1 TB |
| Memory Card Included | No (Sold Separately) |
| Operating System | Android 15 |
|---|
| Open Network | Yes |
|---|---|
| Cellular Network | 5G |
| Network Support | 2degrees |
| Number of SIM | Dual SIM |
|---|---|
| SIM Type/Size | Nano SIM |
| SIM Slot Type | SIM 1 + SIM 2 |
| SIM Included | Yes, 2degrees SIM Included |
| Headphone Included | No |
|---|---|
| Headphone Jack Type | USB Type-C |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 1 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 5000 mAh |
| Charging Method | USB Type-C |
|---|---|
| Charge Time | Approx. 140 mins |
| Fast Wired Charging Enabled | Yes |
| Fast Wired Charging | 25W |
| Sensors | Accelerometer, Fingerprint Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 6 |
| Supported IEEE Standards | 802.11 a/b/g/c |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|
| IP Rating | IP54 |
|---|
| GPS | Yes |
|---|
| Product Width | 7.8 cm |
|---|---|
| Product Depth | 0.8 cm |
| Product Height | 16.4 cm |
| Product Weight | 0.2 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









