- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Samsung Galaxy S26 Ultra 5G 256GB Smartphone - Black (One NZ/Open Network)
Samsung Galaxy S26 Ultra 5G 256GB Smartphone - Black (One NZ/Open Network)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,549 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Step into the new technological era with the Samsung Galaxy S26 Ultra 5G 256GB Smartphone. Made for modern pioneers, this device perfectly merges Snapdragon 8 Elite processing power and intuitive Galaxy AI assistance in one stylish unit. It also highlights a groundbreaking Privacy Display, which lets you instantly safeguard your data from prying onlookers. Plus, this smartphone boasts an upgraded quad-camera system with up to 100x zoom, allowing you to capture close or distant subjects in impeccable detail.
Key Features
1 Samsung account login and Internet connection may be required for certain AI features.
2 Privacy Display limits visibility outside the main viewing area, and image quality may vary outside that range. Some content may still be visible depending on viewing angle and ambient conditions. Use caution when displaying sensitive information.
3 100x Space Zoom includes 10x optical quality zoom and 100x digital zoom with Super Resolution technology. Zoom distances past 10x zoom may express some image deterioration. AI Zoom is applied to distances between digital zoom lengths. Accuracy of results is not guaranteed.
4 Results may vary depending on shooting conditions, including multiple subjects being out of focus or moving subjects.
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Type | Android Phones |
| Model Number | SM-S948BZKBXNZ |
| Colour | Black |
| Series | Samsung Galaxy S |
|---|---|
| Model | Samsung Galaxy S26 Ultra |
| Screen/Panel Type | Dynamic AMOLED (Active Matrix Organic Light Emitting Diodes) 2X |
|---|---|
| Screen-Size | 6.9" |
| Screen Resolution | 3120 x 1440 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Pixel Density (Pixels per inch) | 498 ppi |
| Maximum Brightness | 2600 nits |
| Processor Brand | Qualcomm |
|---|---|
| Processor Type | Octa-Core |
| Processor Model | Snapdragon 8 Elite (3nm) |
| CPU Speed | 2 x 4.74 GHz Oryon V3 Phoenix L + ,6 x 3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M |
| Rear Camera Type | Quad |
|---|---|
| Main Rear Camera | 200 MP |
| Additional Rear Cameras | 50 MP + 50 MP + 10 MP |
| Rear Camera Video Quality | 8K@24/30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Camera Flash | Yes |
| Front Facing Camera Type | Single |
|---|---|
| Front Facing Camera | 12 MP |
| Front Camera Video Quality | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| RAM Capacity | 12 GB |
|---|---|
| Internal Storage Type | Flash Drive |
| Internal Storage Capacity | 256 GB |
| Operating System | Android |
|---|---|
| Android Version | Android 16 |
| Open Network | Yes |
|---|---|
| Cellular Network | 5G |
| Network Support | One NZ |
| Number of SIM | Dual SIM |
|---|---|
| SIM Type/Size | Nano SIM |
| SIM Slot Type | SIM 1 + SIM 2 or e-SIM |
| Headphone Jack Type | USB Type-C |
|---|
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 1 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 5000 mAh |
| Charging Method | USB-C, Wireless |
|---|---|
| Standard Charging | 60W |
| Wireless Charging Power | 25W |
| Fast Wired Charging Enabled | Yes |
| Fast Wired Charging | 60W |
| Fast Wireless Charging Enabled | Yes |
| Fast Wireless Charging | 25W |
| Reverse Wireless Charging/Power Share | Yes |
| Biometric Authentication | Fingerprint, Facial Recognition |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 7 |
| Supported IEEE Standards | 802.11ax (a/b/g/n/ac) |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v5.4 |
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Google Assistant |
| IP Rating | IP68 |
|---|---|
| Durability Feature | Water-Resistant, Weather-Resistant |
| GPS | Yes |
|---|---|
| NFC | Yes |
| AI-Enabled Device | Yes |
|---|
| Product Width | 7.8 cm |
|---|---|
| Product Depth | 0.8 cm |
| Product Height | 16.3 cm |
| Product Weight | 0.21 kg |
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





















