- Cart is empty
Hisense 32" A4SNZ Smart LED TV (2026) with VIDAA U8.5 OS
Hisense 32" A4SNZ Smart LED TV (2026) with VIDAA U8.5 OS
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $398 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Feast your eyes on next-level entertainment brought by the Hisense 32" A4SNZ Smart LED TV (2026) with VIDAA U8.5 OS. Boasting five picture modes and a 1366 x 768 2K resolution, this unit lets you enjoy fine-tuned hues and crystal-clear pictures. It also equips a powerful DTS Virtual: X audio system to deliver immersive sound, while its VIDAA U8.5 OS provides a user-friendly smart TV experience.
Key Overview
Product Highlights
*Requires an internet connection. Subscriptions to streaming services are sold separately.
| Brand | Hisense |
|---|---|
| Product Type | LED TV |
| Model Number | 32A4SNZ |
| Colour | Black |
| Series | A4SNZ Series |
|---|---|
| Release Year | 2026 |
| Energy Star Rating | 6 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 89 kWh/year |
| TV Screen Size | 32" |
|---|---|
| TV Screen Type | HD (High Definition) |
| TV Screen Resolution | 1366 x 768 |
| TV Image Processor | NT72690TBG-8C2K/W |
| Response Rate | 9.5ms |
| TV Refresh Rate | 60Hz |
| Motion Technology/Rate | 60 Motion Rate |
| Picture Mode | Standard, Cinema Day, Cinema Night, Dynamic, Sports |
| Screen Lighting | LED Lighting |
| Speaker Quantity | 2 x Speakers |
|---|---|
| TV Speaker Type | 2.0 CH |
| TV Sound Mode | Standard, Cinema |
| Surround Sound Format | DTS Virtual X |
| Speaker Output | 6W |
| HDMI Port | 2 x HDMI 2.0 Ports |
|---|---|
| USB Port (TV) | 1 x USB 2.0 Port |
| Digital Audio Output | 1 x Optical Output |
| Ethernet Port | 1 x Ethernet Port |
| Connectivity | 1 x AV Input, 1 x Earphone Jack |
| Radio Frequency (RF) In | Yes |
| TV Stand Type | Floor Stand |
|---|---|
| Product Height with Stand | 472 mm |
| Product Width with Stand | 722 mm |
| Product Depth with Stand | 183 mm |
| Product Weight with Stand | 3.5 kg |
| TV Features |
|
| Streaming Services (Built-in) |
|
|---|---|
| TV Operating System | VIDAA U8.5 |
| Firmware Update | Yes |
| Data Broadcasting | DVB-T/DVB-T2 |
|---|---|
| Tuner | Analog Tuner |
| Common Interface (CI) | Yes |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | AAA Battery |
| Remote Control Type | Universal Remote |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | VIDAA Smart TV App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Mount Kit | VESA Mount - 100 x 100 mm |
| Type of Connection | Plug |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.55 m |
| Wattage/Voltage | AC100~240V, 50Hz/60Hz |
| Current Consumption | < 0.5W |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 426 mm |
|---|---|
| Width | 722 mm |
| Depth | 78 mm |
| Product Weight | 3.4 kg |
| Packaged Width | 78.9 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 11.1 cm |
| Packaged Height | 49.1 cm |
| Packaged Weight | 5 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###














