- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 19/05/2026.
Konka 32" Smart LED TV (2025) with Google TV OS
Konka 32" Smart LED TV (2025) with Google TV OS
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $278 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Watch your favourite shows in high definition with this Konka 32" Smart Google LED TV 2025! A great addition to your entertainment system, this nifty appliance is driven by a CA55 Quad Core Processor that delivers stunning 1366 x 768 resolutions. It also equips two built-in speakers for superb audio. Plus, it comes with a standard remote to provide hassle-free operations.
Key Overview
Product Highlights
*Wall mount kit not included.
| Brand | Konka |
|---|---|
| Product Type | LED TV |
| Model Number | KDL32GA683AN |
| Colour | Black |
| Release Year | 2025 |
|---|
| Energy Star Rating | 5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 125 kWh/year |
| TV Screen Size | 32" |
|---|---|
| TV Screen Type | LED (Light-Emitting Diode) |
| TV Panel Technology | HDR (High Dynamic Range) |
| TV Screen Resolution | 1366 x 768 |
| TV Image Processor | CA55 Quad Core Processor |
| Response Rate | 8ms |
| TV Refresh Rate | 60Hz |
| HDR Type | HDR10 |
| Picture Mode | Standard, Dynamic, Movie, Eye Comfort, Gentle, Vivid, Sport, Personal |
| Dimming | Backlight Adjustable |
| Screen Colour | Cool, Standard & Warm Screen Colours |
| Screensaver | Yes |
| Speaker Quantity | 2 x Built-In Speakers |
|---|---|
| TV Sound Mode | Standard, Music, Cinema, News & Personal |
| Speaker Output | 10W Total (2 x 5W) |
| Music Playback Format | MPEG 1/2/4, AAC, WMA, Dolby |
| Bluetooth Audio | Yes |
| Bluetooth Version (TV Audio) | v5.0 |
| HDMI Port | 2 x HDMI |
|---|---|
| USB Port (TV) | 2 x USB (2.0) |
| Digital Audio Output | 1 x Optical Out |
| Ethernet Port | 1 x LAN |
| Connectivity | Bluetooth (v5.0), Wi-Fi & LAN |
| Headphone Output | 1 x Headphone Out |
| TV Design | Slim Flat look |
|---|---|
| TV Stand Type | 2 x Feet |
| Product Height with Stand | 460 mm |
| Product Width with Stand | 720 mm |
| Product Depth with Stand | 165 mm |
| Product Weight with Stand | 2.9 kg |
| Streaming Services (Built-in) |
|
|---|---|
| Apps (Built-in) |
|
| Tuner | DVB-T/T2/S2/CI/C, PAL BG/DK/I, SECAM BG/DK |
|---|
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Control Type | Standard Remote |
| Assembly Type | Ready To Assemble |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes - Available Separately |
| Mount Kit | KN-WLPA50-222 or KMB8443L |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.5 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC110-240V |
| Fuse Rating | 10A |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 450 mm |
|---|---|
| Width | 720 mm |
| Depth | 80 mm |
| Product Weight | 2.85 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 19/05/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###














