- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 19/05/2026.
Konka 55" CK68 Smart 4K QLED TV (2025) with Google TV OS
Konka 55" CK68 Smart 4K QLED TV (2025) with Google TV OS
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $698 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 2-3 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Bring your favourite media to life with the Konka 55" CK68 Smart 4K QLED TV (2025). A brilliant solution for your entertainment needs, this appliance highlights the cutting-edge Quantum Dot Backlight Technology that delivers extensive colour gamut, fluid motion, and deep contrasts no matter what content you’re watching. It also runs on Google TV OS for easy access to myriad apps.
Key Overview
Product Highlights
*Streaming services may require a subscription, which is not included.
| Brand | Konka |
|---|---|
| Product Type | QLED TV |
| Model Number | KDL55CK68QNTS |
| Colour | Black |
| Series | CK68 |
|---|
| TV Screen Size | 55" |
|---|---|
| TV Screen Type | QLED (Quantum dot LED) |
| TV Screen Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| Response Rate | 8ms |
| TV Refresh Rate | 120Hz |
| HDR Type | HDR 10 |
| Picture Mode | Standard, Dynamic, Movie, Eye Comfort, Gentle, Vivid, Sport, Personal |
| Dimming | Backlight Adjustable |
| Screen Colour | Cool, Standard & Warm Screen Colours |
| Screensaver | Yes |
| Speaker Quantity | 2 x Built-In Speakers |
|---|---|
| TV Sound Mode | Standard, Music, Cinema, News, Personal |
| Speaker Output | 20W (10W x 2) |
| Music Playback Format | MPEG 1/2/4, AAC, WMA, Dolby |
| Bluetooth Audio | Yes |
| Bluetooth Version (TV Audio) | v5.0 |
| HDMI Port | 3 x HDMI Ports |
|---|---|
| USB Port (TV) | 2 x USB Ports (2.0) |
| Digital Audio Output | 1 x Optical Out |
| Ethernet Port | 1 x LAN Port |
| Connectivity | Bluetooth (v5.0), Wi-Fi & LAN |
| Headphone Output | 1 x Headphone Output |
| Radio Frequency (RF) In | Terrestrial, Cable Input, Satellite Input |
| TV Design | Slim Flat Design |
|---|---|
| TV Stand Type | 2 x Support Legs |
| Product Height with Stand | 774.7 mm |
| Product Width with Stand | 1226.2 mm |
| Product Depth with Stand | 240.9 mm |
| Product Weight with Stand | 9.7 kg |
| TV Features |
|
| Streaming Services (Built-in) |
|
|---|---|
| Apps (Built-in) |
|
| TV Operating System | Google OS |
| Firmware Update | Yes |
| Data Broadcasting | Dual Tuner |
|---|---|
| Tuner | DVB-T/T2/S2/CI/C, PAL BG/DK/I, SECAM BG/DK |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | AAA Battery |
| Remote Control Type | Standard Remote |
| Microphone (for voice control) | Yes |
| Voice Assistant Type | |
|---|---|
| Google Assistant Compatible | Yes |
| Google Assistant Built-in | Yes |
| Assembly Type | Ready To Assemble |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes - Available Separately |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.5 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC110-240V |
| Fuse Rating | 10A |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 705.3 mm |
|---|---|
| Width | 1226.2 mm |
| Depth | 77.6 mm |
| Product Weight | 9.7 kg |
| Packaged Width | 14 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 85.8 cm |
| Packaged Height | 137.2 cm |
| Packaged Weight | 15 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 19/05/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###

















