- Cart is empty
TCL 32" S5K Smart QLED TV (2025) with Android TV OS
TCL 32" S5K Smart QLED TV (2025) with Android TV OS
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $449 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Take in the vibrant visuals of the TCL 32" S5K Smart QLED TV. A great focal point in your entertainment setup, this appliance lets you enjoy exceptional FHD resolutions whether you’re streaming movies or playing games. It also employs Dolby Audio to deliver enveloping surround sound. Plus, it is preloaded with Android TV OS, giving you access to various handy features and streaming apps.
Key Overview
Product Highlights
*Wall mount option available separately.
**Streaming services may require a subscription, which is not included.
| Brand | TCL |
|---|---|
| Product Type | QLED TV |
| Model Number | 32S5K |
| Colour | Black |
| Series | S5K Series |
|---|---|
| Release Year | 2025 |
| Energy Star Rating | 5.0 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 130 kWh/year |
| TV Screen Size | 32" |
|---|---|
| TV Screen Type | QLED (Quantum dot LED) |
| TV Panel Technology | VA (Vertical Alignment) |
| TV Screen Resolution | FHD (Full High Definition 1920x1080) |
| Response Rate | 9.5ms |
| TV Refresh Rate | 60Hz |
| HDR Type | HDR10 |
| Picture Mode | Vivid, Low Power, Smart HDR, Sport, Movie, Game |
| Dimming | QLED Dimming |
| Screen Lighting | DLED Lighting |
| Screen Colour | Quantum Dot Wide Colour Gamut |
| Speaker Quantity | 2 x Built-In Speakers |
|---|---|
| TV Speaker Type | 2 CH |
| TV Sound Mode | Dynamic, Standard, Movie, Music, Voice, Game, Sports |
| Surround Sound Format | Dolby Audio |
| Speaker Output | 2 x 8W |
| Bluetooth Audio | Yes |
| Bluetooth Version (TV Audio) | v5.0 |
| HDMI Port | 2 x HDMI 1.4b In |
|---|---|
| USB Port (TV) | 1 x USB 2.0 |
| Digital Audio Output | 1 x Optical SPDIF Out, 1 x HDMI-eARC |
| Ethernet Port | 1 x LAN |
| Connectivity | Bluetooth (v5.0), Wi-Fi & LAN |
| TV Design | Slim Design |
|---|---|
| TV Stand Type | 2 x Support Legs |
| Product Height with Stand | 465 mm |
| Product Width with Stand | 715 mm |
| Product Depth with Stand | 180 mm |
| Product Weight with Stand | 3.1 kg |
| Streaming Services (Built-in) |
|
|---|---|
| Apps (Built-in) |
|
| TV Operating System | Android TV OS |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | AAA Battery |
| Remote Control Type | RC833A Remote |
| Microphone (for voice control) | Yes |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Google Assistant Built-in | Yes |
| Assembly Type | Ready To Assemble |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes - Available Separately |
| Mount Kit | VESA Mount - 100 x 100 mm |
| Height | 422 mm |
|---|---|
| Width | 715 mm |
| Depth | 180 mm |
| Product Weight | 3.1 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






