- Cart is empty
Bosch 8kg Heat Pump Condenser Smart Dryer - White (Series 8/ WQB235B8AU)
Bosch 8kg Heat Pump Condenser Smart Dryer - White (Series 8/ WQB235B8AU)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,899 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Make your life easier and enjoy an effortless laundry-drying routine with the Bosch 8kg Heat Pump Condenser Dryer with 13 Programs! A great addition to your household, this appliance features ActiveAir Heat Pump technology, a Sensitive Drying System, multiple programs, Half Load, and an AutoDry feature. It also has an AntiVibration design and a Self Cleaning Condenser that offers reduced noise, long-lasting performance, and hassle-free maintenance.
Key Overview
Product Highlights
*Feature is subject to local availability.
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Product Type | Heat Pump Dryer |
| Model Number | WQB235B8AU |
| Colour | White |
| Series | Series 8 |
|---|
| Load Capacity | 8 KG |
|---|---|
| Drying Capacity | 8 KG |
| Energy Star Rating | 10 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 98 kWh/year |
| Reminder / Indicators |
|
|---|---|
| Drying Sensors |
|
| Drying Feature |
|
| Drying Method | Energy Efficient Recycled Warm Air + Lower Temperatures + Excess Moisture Is Condensed & Removed |
|---|---|
| Drying System | Heat Pump + Condenser Drying System |
| Number of Dry Cycles | 13 x Drying Programs |
| Drying Programs | App Programs (via Downloadable App), Cottons, Bed Sheets Program + Reversible Drum, Shirts/Blouses, Cotton Eco, Delicates (Satin), Synthetic or Blended Fabrics, Towels, Hygiene Plus, Mixed Load, Super 40 Min Program: Mixed Load and more! |
| Dryness Settings | Iron Dry, Cupboard Dry, Cupboard Dry+ |
| Sensor Drying | Yes |
| Delay Start | Yes |
|---|
| Temperature Features |
|
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Door Type | Side-Swing Door |
| Door Design | Plastic Door with Glass Window |
| Control Panel Type | Touch Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Front of Dryer |
| Internal Lighting | Yes |
|---|
| Type of Motor | BLDC Motor |
|---|---|
| Noise Level | 61 dB |
| Filter Type | Lint Filter - Front Pocket |
|---|---|
| Number of Filters | 1 x Filter |
| Filter Feature |
|
| Filter Maintenance | It’s recommended to clean the lint filter after every load. Keeping the filter clean will help prevent buildup and maintain optimal performance |
| Exhaust Vent Location | Front Facing Exhaust |
|---|---|
| Vent Type | No External Venting Required |
| Pause Cycle | Yes |
|---|
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Display Type | LED Display |
|---|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| Smart Functions | Home Connect App: Smart Start, Remote Monitoring and Control, Smart Dry, Remote Diagnostics, Onboarding, Programme Assistant, further programmes via download, Always keep your appliance up to date via firmware update. |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Home Connect App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple, Android, Windows |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Stackable |
| Plumbing Requirements | Drain Hose Kit Included |
| Wall Mount Option | No |
| Stacking Kit Option | Yes - Available Separately |
| Compatible Stacking Kit Model Number | WTZ27510 - Stacking Kit | WTZ27500 - Stacking Kit with Slide-Out Shelf |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.45 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 842 mm |
|---|---|
| Width | 598 mm |
| Depth | 652 mm |
| Product Weight | 56 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







