- Cart is empty
Electrolux 9kg Heat Pump Condenser Smart Dryer - Dark Onyx (UltimateCare 700 Series/ EDH903R7SC)
Electrolux 9kg Heat Pump Condenser Smart Dryer - Dark Onyx (UltimateCare 700 Series/ EDH903R7SC)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,299 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Save time and unlock a smarter way to dry your laundry using the Electrolux 9kg Heat Pump Condenser Dryer with 12 Programs. A practical addition to your home, this appliance brilliantly combines SensiCare, DelicateCare, 3DSense technology, and an innovative Heat Pump System to provide efficient drying without damaging your clothes. It also highlights options such as Extra AntiCrease, Hygiene cycle, and Refresh to make your laundry experience hassle-free. Plus, this unit supports the Electrolux app, which allows you to have access to remote real-time status updates, resource-saving advice, and handy garment care tips.
Key Overview
Product Highlights
*Regardless of thickness, tests on duvets show perfect drying with no damp spots. External test to ISO 11092. Internal test on duvets up to 2.5kg, with synthetic and natural feather filling.
**Tested for Candida albicans, MS2 Bacteriophage and Escherichia coli in an external test performed by Swissatest Testmaterialien AG in 2021 (Test Report No. 20212038).
***Please Note: It’s recommended to clean the lint filter after every load. Keeping the filter clean will help prevent buildup and maintain optimal performance.
| Brand | Electrolux |
|---|---|
| Product Type | Heat Pump Dryer |
| Model Number | EDH903R7SC |
| Colour | Grey |
| Series | UltimateCare 700 Series |
|---|
| Load Capacity | 9 KG |
|---|---|
| Drying Capacity | 9 KG |
| Large Capacity |
| Energy Star Rating | 9 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 129 kWh/year |
| Reminder / Indicators |
|
|---|---|
| Drying Sensors |
|
| Drying Feature |
|
| Drying Method | Energy Efficient Recycled Warm Air + Lower Temperatures + Excess Moisture Is Condensed & Removed |
|---|---|
| Drying System | Heat Pump + Condenser Drying System |
| Number of Dry Cycles | 12 x Programs |
| Drying Programs | Cotton, Synthetic, Delicate, Silk, Refresh, Duvet, Wool, Eco Cotton, Easy Iron, Bedding+, MixDry, Hygiene |
| Sensor Drying | Yes |
| Delay Start | Yes |
|---|
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Door Type | Side-Swing Door |
| Door Design | Tinted Glass Design |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Dial & Touch Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Front of Dryer |
| Filter Type | Lint Filter - Front Pocket |
|---|---|
| Number of Filters | 1 x Filter |
| Filter Feature |
|
| Filter Maintenance | It’s recommended to clean the lint filter after every load. Keeping the filter clean will help prevent buildup and maintain optimal performance |
| Exhaust Vent Location | Front Exhaust |
|---|---|
| Vent Type | No External Venting Required |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Technology Type | Heat Pump Technology: Uses low temperatures and refrigerant to recycle warm air and condense moisture. It saves energy, is gentler on fabrics, and doesn’t require venting, making it eco-friendly and cost-effective. |
|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Electrolux Life App |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding - Qualified Installer Recommended |
| Plumbing Requirements | Onboard Water Tank |
| Wall Mount Option | No |
| Stacking Kit Option | No |
| Height | 850 mm |
|---|---|
| Width | 596 mm |
| Depth | 662 mm |
| Product Weight | 50.5 kg |
| Packaged Width | 63.5 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 67.5 cm |
| Packaged Height | 87.2 cm |
| Packaged Weight | 52.5 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









