- Cart is empty
Hisense 10kg Heat Pump Condenser Smart AI Dryer - Charcoal Black (Series 9/ HDFS10HPB)
Hisense 10kg Heat Pump Condenser Smart AI Dryer - Charcoal Black (Series 9/ HDFS10HPB)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,829 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Say goodbye to guesswork and streamline your laundry routine with the Hisense 10kg 20 Program Heat Pump Condenser Dryer! This nifty appliance boasts AI Dry, which intelligently detects your laundry and selects the ideal drying program needed to deliver optimal results. It is also backed up with advanced features such as Power Steam, a self-cleaning condenser, an anti-tangle counter-rotating drum, and more to make your life easier.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Hisense |
|---|---|
| Product Type | Heat Pump Dryer |
| Model Number | HDFS10HPB |
| Colour | Black |
| Series | Series 9 |
|---|---|
| Release Year | 2024 |
| Load Capacity | 10 KG |
|---|---|
| Drying Capacity | 10 KG |
| Large Capacity |
| Energy Star Rating | 10 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 121 kWh/year |
| Reminder / Indicators |
|
|---|---|
| Drying Sensors |
|
| Drying Feature |
|
| Drying Method | Energy-Efficient Recycled Warm Air + Lower Temperatures + Excess Moisture Is Condensed & Removed |
|---|---|
| Drying System | Heat Pump + Condenser Drying System |
| Number of Dry Cycles | 20 x Drying Programs |
| Drying Programs | Cotton, AI Dry, Allergy Care, Baby Care, Ion Refresh, Bedding, Shirts, Rack Dry, Synthetics, Wool, Quick 30', Power Speed 79′, Delicates, Time Dry, Sportswear, Duvet, Towels, Denim, Warm Dry, Cool Air |
| Dryness Settings | Extra, Cupboard, Iron Dry |
| Sensor Drying | Yes |
| Delay Start | Delay End |
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible Door | Yes |
| Door Type | Side-Swing Door |
| Door Design | Tinted Door |
| Control Panel Type | Dial & Touch Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Front of Dryer |
| Lighting Type | Drum Light |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Type of Motor | BLDC Motor |
|---|---|
| Noise Level | 62 dB |
| Filter Type | Self-Cleaning Condenser + Lint Filter in Front Pocket |
|---|---|
| Number of Filters | 2 x Filters |
| Filter Feature |
|
| Filter Maintenance | It’s recommended to clean the lint filter after every load. Keeping the filter clean will help prevent buildup and maintain optimal performance. |
| Exhaust Vent Location | Front Exhaust |
|---|---|
| Vent Type | No External Venting Required |
| Pause Cycle | Yes |
|---|---|
| Extras Programs | Pause to Add, Power Steam |
| Safety Cut Off | Yes |
|---|
| Technology Type | Heat Pump Technology: Uses low temperatures and refrigerant to recycle warm air and condense moisture. It saves energy, reduces drying time, is gentler on fabrics, and doesn’t require venting, making it eco-friendly and cost-effective. |
|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| Smart Functions | Status View, Remote Start, Notifications, Energy Monitoring |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | ConnectLife App |
| Compatible Mobile Operating System | Android OS, Apple iOS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Stackable |
| Plumbing Requirements | Onboard Water Tank |
| Wall Mount Option | No |
| Stacking Kit Option | Yes - Available Separately |
| Compatible Stacking Kit Model Number | HPSS90AB - Stacking Kit with Slide-Out Shelf |
| Power Cable Length | 1.5 m |
|---|---|
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50Hz |
| Sleep/Stand-by Power Consumption | 0.47W |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 845 mm |
|---|---|
| Width | 595 mm |
| Depth | 640 mm |
| Product Weight | 54 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






















