- Cart is empty
Samsung 9kg Bespoke Heat Pump Condenser Smart AI Dryer - White (DV90BB9440GH)
Samsung 9kg Bespoke Heat Pump Condenser Smart AI Dryer - White (DV90BB9440GH)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,660 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Optimally dry your garments while saving time, energy, and money with the Samsung 9KG Bespoke AI QuickDrive Smart Heat Pump Dryer! A must-have addition to your laundry setup, this nifty appliance packs an array of innovative features, such as AI Dry, AI Control, QuickDrive, Hygiene Care, Silent Dry, Wrinkle Prevent, and more. It is also engineered with Digital Inverter Motor, delivering a powerful and efficient performance you can rely on. Moreover, this unit offers a wide range of drying cycles to suit your different needs.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Type | Heat Pump Dryer |
| Model Number | DV90BB9440GHSA |
| Colour | White |
| Family | Bespoke AI |
|---|
| Load Capacity | 9 KG |
|---|---|
| Drying Capacity | 9 KG |
| Large Capacity |
| Energy Star Rating | 9 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 129 kWh/year |
| Reminder / Indicators |
|
|---|---|
| Drying Sensors |
|
| Drying Feature |
|
| Drying Method | Energy Efficient Recycled Warm Air + Lower Temperatures + Excess Moisture Is Condensed & Removed |
|---|---|
| Drying System | Heat Pump + Condenser Drying System |
| Number of Dry Cycles | 19 x Drying Programs |
| Drying Programs | AI Dry, Cool Air, Iron Dry, Outdoor, Self Tub Dry, Time Dry, Towels, Warm Air, Wool, Air Refresh, Bedding, Quick Dry 35', Cotton, Delicates, Shirts, Synthetics, Silent Dry, Super Speed, Hygiene Care+ |
| Sensor Drying | Yes |
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible Door | Yes |
| Door Type | Side-Swing Door |
| Door Design | Tinted Tempered Glass Door |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Type of Motor | Digital Inverter Motor |
|---|---|
| Noise Level | 62 dB |
| Filter Type | Lint Filter - Front Pocket |
|---|---|
| Filter Feature |
|
| Filter Maintenance | It’s recommended to clean the lint filter after every load. Keeping the filter clean will help prevent buildup and maintain optimal performance |
| Exhaust Vent Location | Front Facing Exhaust |
|---|---|
| Vent Type | No External Venting Required |
| Child Lock | Yes |
|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Functions | Offers Advice On Cycles, Planning, Troubleshooting And Selects Ideal Drying Course |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | SmartThings App |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding, Side-by-Side, Slot-In or Stackable |
| Wall Mount Option | No |
| Stacking Kit Option | Yes - Available Separately |
| Compatible Stacking Kit Model Number | SKK-SRW - Stacking Kit |
| Wattage/Voltage | AC 220–240 V, 50 Hz |
|---|
| Height | 850 mm |
|---|---|
| Width | 600 mm |
| Depth | 600 mm |
| Product Weight | 53 kg |
| Packaged Width | 67.0 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 69.5 cm |
| Packaged Height | 89.5 cm |
| Packaged Weight | 56 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











