- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 02/06/2026.
LG Series 9 9kg Front Loader Washing Machine - White (WX9-1409W)
LG Series 9 9kg Front Loader Washing Machine - White (WX9-1409W)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,449 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Step into a new era of garment care with the LG Series 10 12kg Front Loader Washing Machine. Boasting AI Wash technology, this appliance automatically senses the weight and fabric type of your clothes to deliver a customised, ultra-gentle performance. It also highlights Allergy Care with Steam+ for hygienic cleans and TurboClean360 for swift 5kg washes. Plus, this unit supports the LG ThinQ app for effortless remote laundry control.
Key Overview
Product Highlights
1 AI Wash, powered by AI DD, is only available for loads under 3kg with fabrics of the same moisture absorption levels.
2 Approved by BAF (British Allergy Foundation) for reduction in exposure to Live House Dust Mite and anti-viral activity for PEDV and eCOV-229E. The results may be different depending on the environment.
3 Tested by Intertek based on IEC60456: edition 5.0. TurboClean360 Cycle with 5kg of IEC load on the new LG VX950 model compared to Conventional Cotton Cycle with TurboWash on the predecessor LG VX950 model (F4V9RWP2W vs. FC1450S2W). The results may be different depending on the environment.
4 LG ThinQ® app available on a compatible Android or iOS smartphone. Phone and Home Wi-Fi Data connection and product registration for the LG ThinQ® required. Visit lg.com/au/lg-thinq for features, system compatibility and service availability, which may vary by country and model.
| Brand | LG |
|---|---|
| Product Type | Front Load Washing Machine |
| Model Number | WX9-1409W |
| Colour | White |
| Series | Series 9 |
|---|
| Load Capacity | 9 KG |
|---|---|
| Washing Capacity | 9 KG |
| Large Capacity |
| Energy Star Rating | 5 Star |
|---|
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 5 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 64 L per wash |
| Water Supply | Hot & Cold Water Supply Required |
| Main Function | Washing Only |
|---|---|
| Washing Machine Feature |
|
| Delay Start | Yes |
|---|
| Door Design | Black Tinted Tempered Glass Cover |
|---|
| Control Panel Type | Dial + Full Touch Buttons & LCD + LED Display |
|---|---|
| Location of Control Panel | Front of Washing Machine |
| Drum Type | Stainless Steel Drum |
|---|
| Number of Wash Programs | 22 x Wash Programs |
|---|---|
| Wash Programs | Duvet, Cold Wash, Mixed Fabric, Silent Wash, Towels, Allergy Care, Delicates, Turbo Clean39, Cotton, Quick 14, Sleeve Hems and Collar, Tub Clean, Microplastic Care, Rinse + Spin, Baby Stream Care, Down Jacket, Rainy Days, Spin Only, AI Wash, Easy Care |
| Number of Spin Speed | 6 x Spin Speeds |
|---|---|
| Spin Speed | 400 - 1400 RPM |
| Max Spin Speed | 1400 RPM |
| Child Lock | Yes |
|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | LG ThinQ App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Stacking Kit Option | Yes |
|---|---|
| Compatible Stacking Kit Model Number | STKIT-EW |
| Power Cable Length | 1.4 m |
|---|---|
| Wattage/Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Height | 850 mm |
|---|---|
| Width | 600 mm |
| Depth | 565 mm |
| Product Weight | 68 kg |
| Packaged Width | 66 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 66 cm |
| Packaged Height | 89 cm |
| Packaged Weight | 72 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 02/06/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###














