- Cart is empty
Haier 9kg Top Loader Washing Machine - White (500 Series/ HWT09AN1)
Haier 9kg Top Loader Washing Machine - White (500 Series/ HWT09AN1)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,074 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Efficiency meets versatility in this Haier 9kg 12 Program Top Loading Washing Machine! A great solution for your day-to-day laundry chores, this nifty appliance incorporates advanced Direct Motion motor technology that ensures a quiet and reliable performance you can count on. It also offers large capacity and multiple specialised cycles to handle various fabric types.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Haier |
|---|---|
| Product Type | Top Load Washing Machine |
| Model Number | HWT09AN1 |
| Colour | White |
| Series | 500 Series |
|---|
| Load Capacity | 9 KG |
|---|---|
| Large Capacity |
| Energy Star Rating | 4.5 Star |
|---|
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 4 Star |
|---|---|
| Water Supply | Hot & Cold Water Supply Required |
| Washing Machine Feature |
|
|---|
| Delay Start | Yes |
|---|---|
| Dispensers | Fabric Softener Dispenser |
| Smart Laundry Feature |
|
| Number of Temperature Settings | 3 x Wash Temperatures (Cold, Warm, Hot) |
|---|
| Default Door Hinge | Top |
|---|---|
| Door Type | Lift-Up Lid |
| Lid / Door Material | Toughened Tempered Glass Lid |
| Door Design | Soft Close Lid |
| Control Panel Type | Push Button & Dial Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Rear of Washing Machine |
| Type of Motor | Direct Drive Motor |
|---|
| Filter Type | Double Lint Filter |
|---|---|
| Number of Filters | 2 x Filters |
| Drum Type | No Central Post Agitator |
|---|---|
| Spin Tub Material | Stainless Steel Tub |
| Pause Cycle | Yes |
|---|---|
| Number of Wash Programs | 12 x Wash Programs |
| Wash Programs | Bulky, Cotton, Delicate, Drum Clean, Eco, Express 30, Hygienic, Mixed, Sheets, Synthetic, Towels, Wool |
| Extras Programs | Soiled +, Soak |
| Number of Spin Speed | 4 x Spin Speeds |
|---|---|
| Spin Speed | No Spin, Low, Med, High RPM |
| Max Spin Speed | 750 RPM |
| Assembly Type | Some Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Plumbing Requirements | Hot & Cold Water Supply Required |
| Height | 1015 mm |
|---|---|
| Width | 580 mm |
| Depth | 590 mm |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









