- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 05/05/2026.
LG 12kg Top Loader Smart AI Washing Machine - Graphite (WTX5-12G)
LG 12kg Top Loader Smart AI Washing Machine - Graphite (WTX5-12G)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,599 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Meet the LG 12kg Top Loader Smart AI Washing Machine, your new laundry room MVP! Built for the chaos of family life, this appliance boasts advanced features such as AI DD™ technology, 6 Motion® Wash, TurboClean™, and EasyUnload™ technologies. It also supports the LG ThinQ® App, giving you access to remote operation, seamless monitoring, and hands-free voice control via your smartphone.
Key Overview
Product Highlights
*AI sensing is activated in only the AI Wash cycle when the load is under 3kg. AI Wash should only be used with similar fabric types [not all fabric is detected] and a suitable detergent.
**Tested by Intertek using a 4kg test load, the Allergy Care Cycle reduces exposure to common household allergens, including house dust mite, cat, dog, and pollen allergen, live mites (Dermatophagoides pteronyssinus), bacteria, and fungi (Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis, and Escherichia coli and Aspergillus niger). The results may be different depending on the environment.
***LG ThinQ® app available on compatible Android or iOS smartphone. Phone and Home Wi-Fi Data connection and product registration for the LG ThinQ® required. Visit lg.com/au/lg-thinq for features, system compatibility and service availability, which may vary by country and model. Google and Google Home are trademarks of Google LLC. The voice-enabled smart speaker device is not included.
| Brand | LG |
|---|---|
| Product Type | Top Load Washing Machine |
| Model Number | WTX5-12G |
| Colour | Grey |
| Load Capacity | 12 KG |
|---|---|
| Large Capacity |
| Energy Star Rating | 5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 279 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 4 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 123 L per wash |
| Water Supply | Hot and Cold Water Supply Required |
| Main Function | Washing Only |
|---|---|
| Washing Machine Feature |
|
| Smart Laundry Feature |
|
|---|
| Default Door Hinge | Top |
|---|---|
| Type of Opening | Lid |
| Lid / Door Material | Tempered Glass Material |
| Control Panel Type | Rotator Dial Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Back |
| Type of Motor | Inverter Direct Drive Motor |
|---|
| Drum Type | Stainless Steel Drum |
|---|
| Number of Wash Programs | 9 x Wash Programs |
|---|---|
| Wash Programs | AI Wash, Cotton, Duvet, Quick Wash, Allergy Care, Delicates, Eco Cotton, Rinse & Spin, Download Cycle |
| Extras Programs | Wash, Tub Clean, Steam, Soak |
| Number of Spin Speed | 5 x Spin Speeds |
|---|---|
| Max Spin Speed | 850 RPM |
| Wi-Fi Embedded | Yes |
|---|---|
| Smart Diagnosis | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | LG ThinQ App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|
| Height | 1060 mm |
|---|---|
| Width | 651 mm |
| Depth | 680 mm |
| Product Weight | 47 kg |
| Packaged Width | 69.6 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 75.9 cm |
| Packaged Height | 113.5 cm |
| Packaged Weight | 53 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 05/05/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###




















